Београд, 21. август 2015. године – Министар финансија у Влади Републике Србије Душан Вујовић изјавио је данас да су се представници Владе Србије и Међународног монетарног фонда (ММФ) договорили да ускоро започну разговоре о повећању плата и пензија.
|
Фото: Танјуг |
Вујовић је у обраћању новинарима након
састанка са Мисијом ММФ у Народној банци Србије рекао да ће у једном делу за више од милион или 1,1 милион људи то бити апсолутно повећање, с обзиром на то да њихове плате и пензије нису биле смањене.
У једном делу, више од 100.000 људи у јавном сектору ће имати већу плату него пре почетка ових реформи, док ће у другом мањем делу то повећање бити делимична компензација за смањење примања које је било неопходно на почетку увођења економских мера, објаснио је он.
Дакле, уштеде су преко 600 милиона евра ван плана, указао је министар и додао да је прерано говорити о детаљима када је реч о повећању плата и пензија, јер се за сада са ММФ-ом разговара о фискалном простору.
Влада, како је прецизирао, планира да то повећање буде апсолутно у односу на ниво пре почетка реформи за приближно 1,1 или 1,2 милиона људи, што пензионера, што запослених у јавном сектору, али детаљи не могу бити саопштени док се не прецизирају са ММФ-ом и не договоре на Влади.
|
Фото: Танјуг |
Према његовим речима, детаљи ће бити познати на крају ове мисије, а план је да се то очекује крајем ове године, што ће бити потврђено на следећој ревизији аранжмана која ће бити у октобру.
Вујовић је пренео да се представници ММФ-а слажу са Владом Србије о наведеном питању и да разумеју политичке, социјалне и економске аспекте, али да ипак упозоравају да то не би смело да буде рушење програма.
Мисија ММФ-а је, како је предочио, нагласила да Србија у сваком погледу пребацује постављене макроекеономске и макромонетарне циљеве.
Он је рекао да се очекује да закључни састанци са Мисијом ММФ-а буду 31. августа и 1. септембра, када ће бити одржана конференција за новинаре.
Вујовић је најавио да ће пројекција бруто домаћег производа Србије бити ревидирана са минус 0,5 одсто, када је почео аранжман из предострожности, на плус 0,5 одсто до краја године.
Према његовим проценама, дефицит ће бити ревидиран наниже, са 232 милиијарде динара, колико је било замишљено на почетку године, на приближно 160 милијарди динара.
Од тих 70 милијарди динара, како је указао, пет шестина је на страни прихода, а једна на страни расхода.
|
Фото: Танјуг |
Фокус ће бити на томе како да се убрзају структурне реформе, и ту смо код предузећа у реструктурирању морали од ММФ-а да тражимо допунско време од годину дана да се реше питања неких предузећа, подстио је Вујовић.
Он је навео да је до овог дошло због тога што процес приватизације и решавање статуса предузећа иде спорије него што се очекивало због правних и административних ограничења, али и због отпора у појединим фирмама.
Разговору са представницима Мисије присуствовали су и гувернер Народне банке Србије Јоргованка Табаковић, која представља Србију у Међународном монетарном фонду, и министар привреде Жељко Сертић са сарадницима.
Мисија ММФ-а, коју предводи Џејмс Роуф, борави у Београду од 20. августа до 2. септембра ради другог кварталног разматрања резултата у спровођењу стенд-бај аранжмана из предострожности, који је одобрен Србији 23. фебруара.
Током боравка Мисије биће сагледана актуелна макроекономска кретања у земљи и обављени разговори с представницима Србије у вези са резултатима фискалне консолидације, као и реализацијом мера монетарне и финансијске политике.
Такође, разматраће се и испуњење квантитативних критеријума извршења и индикативних циљева утврђених за крај јуна 2015. године, као и других обавеза договорених споразумом са ММФ-ом.