Трстеник, 28. јул 2015. године – Министар пољопривреде и заштите животне средине у Влади Републике Србије Снежана Богосављевић-Бошковић изјавила је данас у Трстенику да ће, уз средства из националног буџета, кроз мере подршке пољопривредне политике и политике руралног развоја већ од следеће године средства за рурални развој бити у значајној мери појачана и кроз ИПАРД програм.
|
Фото: mpzzs.gov.rs |
Богосављевић-Бошковић је истакла да ће тај програм омогућити нашим пољопривредницима коришћење претприступних фондова ЕУ.
Према њеним речима, имајући у виду да ће само за овај програм Србија имати на располагању приближно 230 милиона евра, политика руалног развоја ће у будућности пружити значајан допринос унапређењу конкурентности домаће пољопривредне производње, као и усклађивању прехрамбено-прерађивачког сектора са захтевима и правилима европског тржишта.
Министар је објаснила да ће се нове смернице пољопривредне политике спроводити кроз реализацију Националног програма за пољопривреду, Националног програма руралног развоја, а од следеће године и ИПАРД програма, уз читав сет комплементарних мера подршке у области пољопривреде и руралног развоја.
Програми који су припремани за период до 2020. године, како је навела, садрже мере које су дефинисане у складу са реалним потребама и препорукама секторских извештаја, резултата рада посебних секторских радних група, на основу последњих резултата пописа пољопривреде и уз уважавање препорука и сугестија добијених кроз консултативни процес обављен са свим заинтересованим странама.
На тај начин, врло брзо ћемо ући у јаку тржишну утакмицу са европским произвођачима и спремни ћемо да дочекамо конкуренцију и постанемо равноправни партнер европској пољопривреди, нагласила је Богосављевић-Бошковић.
Министар је у Трстенику са шефом другог Сектора операција Делегације ЕУ Хосе Антонијом Гомесом и менаџером Сектора за пољопривреду и рурални развој Делегације ЕУ Мајклом Буленом обишла извориште пијаће воде у месту Грабовац, као и породице Милановић и Прокић, које се баве пластеничком производњом.
Ове породице су добиле пластенике кроз програм за помоћ подручјима настрадалим у поплавама 2014. године, који је финансиран из средстава ЕУ, ФАО и Министарства пољопривреде и заштите животне средине.
Овај програм ће бити настављен до краја ове године средствима у износу од осам милиона евра, тако да ће њиме бити обухваћено приближно 25.000 газдинстава у 30 општина, док ће пластенике добити 36 регистрованих газдинстава.
Такође, средства ће бити додељивана и уз нови пројекат који је вредан 1,5 милиона евра.
Богосављевић-Бошковић је изразила велику захвалност Делегацији ЕУ у Србији и Организацији за храну и пољопривреду (ФАО) Уједињених нација, који су до сада, кроз донације у пољопривредној механизацији и прикључцима, садницама воћа, семенском материјалу, домаћим животињама, храни за животиње и ђубриву, помогли 1.100 пољопривредних газдинстава након мајских поплава прошле године.