Београд, 10. јун 2015. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић упутила је данас позив кинеским компанијама да улажу у Србију, уз оцену да постоји још много могућности за узајамну сарадњу двеју земаља.
 |
Фото: Танјуг |
Михајловић је у Палати Србије, где је одржан састанак чланова Владе са 30 привредника из Кине који су заинтересовани за улагања у нашу земљу, подсетила на то да су Србија и Кина стратешки партнери и пријатељи, као и да се у овом тренутку велики број кинеских пројеката одвија у Србији.
Наша земља може још више да искористи одређене могућности са кинеским компанијама и разговараћемо о њиховој реализацији, поручила је она и указала на то да ће Србија ове године сасвим сигурно остварити привредни раст.
Михајловић је, истичући да је Србија отворена за страна улагања, још једном позвала кинеске компаније да улажу у енергетске и инфраструктурне пројекте, али и да учествују у приватизацији српских предузећа.
Министар привреде Жељко Сертић указао је на то да су кинески привредници препознали значај реформи које спроводи Влада Србије и да су из тог разлога заинтересовани да улажу у нашу земљу.
То је, како је рекао, доказ да Србија постаје важан регионални економски актер и то је за нас велики успех јер су реформе које смо у претходном периоду спроводили дале резултат, будући да смо препознати као инвестициона дестинација.
Он је најавио да ће у наредна четири дана са кинеском делегацијом бити вођени разговори о пројектима у области пољопривреде, прехрамбене индустрије, грађевинарства, као и о улагањима у инфраструктуру и енергетику.
Према његовим речима, кинеске компаније су расположене да разговарају о напредним технологијама, могућностима отварања фирми у Србији, с обзиром на то да би из наше земље својим технолошким решењима снабдевале тржиште ЕУ и Русије.
 |
Фото: Танјуг |
Министар правде Никола Селаковић изразио је уверење да је Самит Кине и 16 земаља централне и источне Европе, који је одржан у децембру прошле године у Београду, утицао на то да кинеске компаније постану заинтересованије за улагања у Србију, која ће бити мост за њихов пробој у централну Европу.
Селаковић је истакао да ова четвородневна посета кинеске привредне делегације представља само први корак у реализацији конкретних пројеката.
Председник Управног одбора "Јихај групације" за образовање Линда Ванг оценила је да ће чланови делегације Кине који су дошли у посету Србији остварити конкретне резултате у преговорима са српском страном.
Ванг је навела да чланови делегације долазе из разних делова света и да су веома успешни бизнисмени у областима којима се баве, уз напомену да су у делегацији представници државних и приватних предузећа, од којих нека послују у иностранству.
Надам се да ћемо у току посете Београду пронаћи пројекте који ће нас довести до обостране користи, истакла је она и додала да представници кинеских предузећа желе да искористе прилику да унапреде односе у области инфраструктуре, образовања и пољопривреде.
Данашњем састанку са представницима компанија из Кине присуствовали су готово сви министри у Влади Србије, представници привредних комора и осталих организација.
Током наредних дана, кинеска делегација ће обићи Привредну комору Србије и састати се са градоначелником Београда Синишом Малим, који ће им представити пројекат Београд на води, а посетиће и Ужице и Златибор.