Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Култура и вера > Почиње снимање документарног филма „Срби на Крфу“

Почиње снимање документарног филма „Срби на Крфу“

Београд, 10. јун 2015. године – Министарство одбране и Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Владе Републике Србије организовали су данас на „Козари“, једном од најстаријих бродова који се налазе у употреби у Речној флотили, конференцију за новинаре поводом почетка снимања документарног филма „Срби на Крфу“.

Слева: Милош Ковић, Братислав Гашић, Александар Вулин и Слађана Зарић
Фото: mod.gov.rs

Документарни филм "Срби на Крфу" кроз хронологију догађаја бележи једно од највећих страдања српске војске и народа - албанску голготу.

Аутор филма је Слађана Зарић, редитељ Ивана Стивенс, а филм реализује Радио-телевизја Србије (РТС), у сарадњи са Министарством одбране и Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.

Министар одбране Братислав Гашић је истакао да су то министарство и Војска Србије увек на располагању да са свим својим расположивим потенцијалима учествују у великим и важним државним пројектима као што је овај, што потврђују и до сада снимљени филмови аутора Слађане Зарић.

Ту смо да помогнемо да српска историја никад не буде заборављена и да будућим генерацијама оставимо на знање шта је све Србија прошла у њеној богатој историји, поручио је Гашић.

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин рекао је да то министарство има законску обавезу неговања традиција ослободилачких ратова, али, што је још важније, и дужност да будућим генерацијама помогне да науче нашу историју и усвоје најславније примере нашег народа.

Народ који има историју какву ми имамо, нема ниједан разлог да је се стиди, прећуткује и да дозволи да било ко икад помисли да су Срби народ без историје, нагласио је Вулин.

Он је оценио и да 100 година након окончања Првог светског рата наша деца не знају довољно о годинама патњи и страдања српског народа, као и да је филм прилика да им се покаже колико су им велики били преци.

Током једносатне пловидбе бродом „Козара“, где су и снимљени први кадрови филма, премијерно је приказан део снимљеног материјала у коме су коришћене до сада необјављене фотографије и архивски снимци које су током евакуације на Крф забележиле савезничке армије.

Професор Филозофског факултета Милош Ковић навео је да је реч о пројекту који има за циљ да упозна јавност са славним страницама српске историје, и истакао да су управо у периоду Првог светског рата створени темељи модерног националног српског идентитета.

Ковић се појављује у филму као презентер, који на аутентичним локацијама које је српска војска прелазила у зиму 1915. на 1916. годину, кроз стварне приче покушава да дочара бар делић албанске голготе.

Аутор филма Слађана Зарић исказала је захвалност ресорним министарствима на подршци, као и Амбасади Велике Британије која је омогућила истраживања у Лондону.

Зарић је рекла да је за сада снимљен део филма у Србији и Енглеској, а да следе снимања на локацијама на Косову и Метохији, у Црној Гори, Албанији, Италији, Француској и Грчкој.

Она је навела да у филму доминирају локације, уз напомену да ће историчари на свакој причати аутентичне приче базиране на изјавама људи који су прошли албанску голготу.

У архивима земаља које су тада помагале српској војсци и даље постоје необјављени видео и фото материјали евакуације војске и цивила, као и занимљиви ратни дневници који дају један нови поглед на та дешавања, рекла је Зарић.

Она је у британским архивима наишла на документа у којима британске дипломате пишу о снази и жељи српске војске за опстанак.

Зарић је најавила да ће филм премијерно бити приказан следеће године на Крфу, како би се обележила 100-годишњица доласка српске војске на то грчко острво.

Конференцији су присуствовали и амбасадор Велике Британије у Србији Денис Киф и војни аташеи Француске и Италије.


Мултимедија
Viva Vox – Новогодишњи концерт у Генералној скупштини УН у Њујорку (14. јануар 2013. године)

EXIT 2008 (одломак)

Финално вече "Песме Евровизије" 2008. у Београду (одломак)

Гуча 2007: Концерт Горана Бреговића (одломак)

Гуча - заштитни знак Србије (одломак)

Србија - победник "Песме Евровизије" 2007. (одломак)

Врста датотеке: Real Media. Извор: Радио-телевизија Србије

Прочитајте и
Помоћ настрадалом манастиру Хиландар
Дигиталне слике сачувале оно што је ватра уништила у Хиландару
ФОТО ГАЛЕРИЈА: ШЕСТ ВЕКОВА СРПСКЕ ПРЕСТОНИЦЕ

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs