Београд, 2. јун 2015. године – Министар рударства и енергетике у Влади Републике Србије Александар Антић поручио је данас представницима привредног сектора Србије и Бугарске да је пословна и сарадња компанија двеју земаља веома важна, и указао на значај проналажења заједничких интереса на том плану.
Антић је на Бизнис форуму српских и бугарских привредника, који је у организацији Привредне коморе Србије, Бугарске трговинске и индустријске коморе и Мешовите бугарско-српске привредне коморе одржан у оквиру Другог заседања Српско-бугарске међувладине комисије за економску сарадњу, истакао да привреде Бугарске и Србије имају све предуслове и потенцијале да добро сарађују.
Обострани интерес јесте да се у наредном периоду повећа обим трговинске размене, побољша структура робне размене, искористе све предности прекограничне и регионалне сарадње, као и да се унапреди сарадња малих и средњих предузећа, нагласио је министар.
Он је подсетио на то да су политички односи Србије и Бугарске на највишем нивоу, што, како је оценио, представља и добру основу за јачање привредне сарадње и економских односа, као и за већу трговинску размену.
Антић је указао на инфраструктурне пројекте двеју земаља, међу којима су источни крак Коридора 10, модернизација пруге Ниш–Димитровград, као и гасна интерконекција, која треба да омогући додатну енергетску безбедност обе државе.
Има простора за то да се пословни односи јачају, поручио је министар и поновио да све добре шансе треба искористити како би две земље, захваљујући заједничкој комуникацији и сарадњи, наступиле на трећим тржиштима.
Према његовој оцени, споразуми који су данас потписани требало би да дају нову енергију и унапреде пословну сарадњу Србије и Бугарске.
Министар економије Бугарске Божидар Лукарски рекао је да је регионална сарадња веома важна и да Влада Бугарске жели да учврсти односе и унапређује и развија сарадњу са Србијом у многим областима.
Убеђен сам у то да ће у билатералним разговорима привредника данас доћи до конкретнијих договора, истакао је Лукарски и оценио да обе земље треба да користе географску близину, добре политичке односе, сличности језика и продубљују привредну и пословну сарадњу.
Он је прецизирао да потенцијала за сарадњу има у секторима електронике, машиноградње, логистике, пољопривреде, туризма и здравља.
Према његовим речима, Србија је пета земља када је реч о извозу на тржиште Бугарске, а на седмом месту када је у питању долазак српских туриста.
Бугарске инвестиције у Србији у протеклим годинама, како је подсетио, износиле су укупно 140 милиона евра.
Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж такође је рекао да привреде Бугарске и Србије имају све предуслове да добро сарађују захваљујући томе што две земље повезују добри суседски односи, близина тржишта, учешће и заједничке активности у многим билатералним и регионалним иницијативама.
Заједничка нам је и европска оријентација, а бугарска искуства на путу до ЕУ су за нас веома корисна, указао је Чадеж.
Он је рекао да је укупна трговинска размена у 2014. години достигла готово 600 милиона евра, уз годинама присутан дефицит на српској страни, који је прошле године, захваљујући расту извоза српских производа, значајно смањен.
Према његовим речима, Србија има велики извозни и инвестициони потенцијал, а српске компаније све јаче капацитете да извозе на друга тржишта.
Наше привреде имају велике могућности за унапређење сарадње, а интерес је обостран, посебно за то да се повећа обим трговинске размене, уравнотежи ниво и побољша структура робне размене, интензивирају виши облици сарадње и искористе све предности прекограничне и регионалне сарадње, истакао је председник Привредне коморе Србије.
Чадеж је, у вези с тим, указао на могућности за дугорочну сарадњу двеју привреда у области енергетике, саобраћаја, пољопривреде, производње намештаја, керамике, туризма, грађевинарства.
Друго заседање заједничке Српско-бугарске међувладине комисије за економску сарадњу завршено је пленарном седницом и потписивањем протокола са заседања.