Израда Стратегије за решавање проблематичних кредита до краја јуна
Београд, 22. мај 2015. године – Министарство финансија Владе Републике Србије саопштило је да је одржана прва седница Радне групе за израду Стратегије за решавање проблематичних кредита са циљем да се размотри иницијални нацрт Стратегије за смањење нивоа ненаплативих кредита банака које имају дозволу за рад у Републици Србији.
У саопштењу се наводи да ће задатак радне групе бити и да прати реализацију стратегије и да, у складу са потребама и околностима, предлаже њено прилагођавање, како би је надлежни органи и институције спровели у пракси.
Седници су присуствовали представници Министарства финансија, Министарства привреде, Министарства правде, Народне банке Србије (НБС), Агенције за осигурање депозита, Међународног монетарног фонда (ММФ), Светске банке и Међународне финансијске корпорације, као и правни консултанти ангажовани на изради стратегије.
Циљ радне групе јесте да изради Стратегију за решавање проблематичних кредита по претходно извршеној анализи постојећег законског оквира, а на основу које ће се идентификовати да ли постоје релевантне законске и подзаконске одредбе које омогућавају решавање проблематичних, односно тешко наплативих и ненаплативих кредитних пласмана које су пословне банке одобриле предузећима и грађанима у Србији.
Након детаљне анализе о структури иницијалног нацрта стратегије присутних чланова, закључено је да је први корак у изради стратегије дефинисање Акционог плана, као саставног дела стратегије, а који ће бити тема билатералних дискусија између Министарства финансија,Министарства привреде, Министарства правде, Народне банке Србије и Агенције за осигурање депозита.
Предложено је да Акциони план садржи кључне области попут јачања пруденцијалног и регулаторног оквира за смањење нивоа ненаплативих кредита, развоја тржишта ненаплативих кредита, вансудско реструктурирање дуга, правни оквир за принудну наплату и стечај и општи правни оквир и друга питања.
Рок за израду стратегије јесте крај јуна ове године, како је предвиђено Меморандумом са Међународним монетарним фондом (ММФ), закљученим у фебруару ове године.
Имајући у виду да је висок ниво проблематичних кредита један од извора системског ризика у финансијским системима великог броја земаља централне и источне Европе, решавање тог проблема наметнуло се као један од националних приоритета у великом броју земаља.
Ово је први у низу планираних састанака који имају за циљ ефикасно решавање ових проблема и координацију активности свих надлежних институција, а наредни је планиран за две недеље, додаје се у саопштењу.