Патријарх Иринеј освештао Храм светог Андроника и Јуније у Печују
Београд/Печуј, 5. мај 2015. године – Директор Управе за сарадњу с црквама и верским заједницама Министарства правде Владе Републике Србије Милета Радојевић и помоћник директора Томислав Бранковић боравили су 3. маја у Печују, у Епархији будимској Српске православне цркве.
Они су том приликом присуствовали освећењу новог Храма светог Андроника и Јуније и свечаном отварању спомен-музеја за црквено-уметничку збирку.
Свету архијерејску литургију служио је патријарх српски Иринеј, уз саслужење епископа будимског Лукијана и епископа Епархије Румунске православне цркве у Мађарској Силуана.
Новоизграђени храм је духовни центар Срба на овом подручју. Иконе, црквени и богослужбени предмети из збирке музеја сабрани су из више храмова Српске православне цркве и чине јединствен приказ развоја српске црквене уметности од почетка 18. до почетка 20. века на подручју Барање.
Након проучавања и рестаурације под окриљем Матице српске, иконе и предмети из збирке представљени су јавности на изложбама у Новом Саду, Сентандреји, Бриселу и Москви.
По завршетку изградње спомен-музеја у Печују, ови предмети ће чинити његову сталну поставку.
Имајући у виду уметнички и историјски значај збирке, изградњу музеја помогле су владе Србије и Мађарске, као и Влада АП Војводине, Конзорцијум за очување старина фабрике мајолике и керамичких украса „Жолнај“ из Печуја, као и сам град Печуј, који је новоизграђени храм СПЦ и спомен-музеј уврстио у своју трајну туристичку понуду.
Литургији и отварању музеја присуствовали су и изасланик председника Србије Радомир-Лале Павловић, представници Владе АП Војводине, Републике Мађарске и Града Печуја, као и велики број верника Српске православне цркве са ових простора.
Радојевић је том приликом примио од епископа будимског Лукијана грамату за допринос Управе у изградњи новог храма и спомен-музеја у Печују.
Он је указао на то да је Влада Србије кроз своје досадашње активности испољила интерес да заједнице нашег народа било где у дијаспори остварују своје тежње у очувању верског, културног и националног идентитета, што ће и даље чинити.