Београд, 23. март 2015. године – Министарство културе и информисања Владе Републике Србије саопштило је да су стручњаци Републичког завода за заштиту споменика културе данас у просторијама Министарства започели конзерваторско-рестаураторске радове на чувеној слици "Сутјеска" аутора Ђурђа Теодоровића.
У саопштењу се наводи да је слика која, поред велике уметничке вредности, импресионира и својим димензијама од 4x2,5 метра, настала 1953. године и припада фонду Музеја историје Југославије.
Од 9. маја публика ће имати прилику да је види на изложби „Уметност као отпор фашизму“ аутора Драгољуба Купрешанина, која је посвећена обележавању 70-годишњице победе над фашизмом.
План конзерваторско-рестаураторских радова на слици "Сутјеска" сачиниле су Стојанка Самарџић и Ружица Васић из Републичког завода за заштиту споменика културе Београд.
Радови на конзервацији слике трајаће око 40 дана.
За то време, заинтересовани медији моћи ће да на месту рестаурације прате радове на обнови познатог уметничког дела.
Уље на платну "Сутјеска" настало је 1953. године, а аутор Ђурђе Теодоровић (1907-1986) поклонио је слику 1978. године Музеју револуције народа и народности Југославије, чији је правни наследник Музеј историје Југославије.
Аутор је за дневни лист Политика 20. октобра 1978. године изјавио да је инспирацију за слику добио на основу сећања мајора Љубе Леондића на битку на Сутјесци, као и на темељу приче једног преживелог борца о народном хероју Сави Ковачевићу.
Теодоровић је 1934. године био један од оснивача илегалне социјално ангажоване групе Живот, чији су чланови били и Ђорђе Андрејевић Кун, Марко Кујачић, Моша Пијаде и Бора Барух.
Он је од 1947. до 1971. године био и професор на Академији ликовних уметности у Београду.