Београд, 19. март 2015. године – Министар пољопривреде и заштите животне средине у Влади Републике Србије Снежана Богосављевић-Бошковић оценила је данас да би улагање у заштиту животне средине, које би повећало домаћу конкурентност и омогућило отварање нових радних места, могло да буде покретач српске привреде.
 |
 |
 |
Снежана Богосављевић-Бошковић |
 |
Фото: infobiro.tv |
Богосављевић-Бошковић је на отварању међународне конференције „Циркуларна економија и управљање отпадом: изазови и перспективе за Републику Србију“ истакла да је у нашој земљи у области заштите животне средине, односно зелене економије, запослено 30.000 људи.
Она је оценила да би у том сектору до 2019. године могло да привређује 50.000 људи, и додала да држава треба да и даље ради на што већем укључивању социјално угрожених грађана, попут сакупљача секундарних сировина, у ту привредну грану.
Очекујемо отварање нових радних места, али и реализацију започетих пројеката, као што су постројења за производњу енергетике из биомасе и ветропаркова, навела је Богосављевић-Бошковић.
Према њеним речима, само производња биогорива би, по неким прорачунима, у Србији могла да замени потребе за приближно 2,5 милиона тона нафте годишње.
Државе попут Србије, како је објаснила, нису у могућности да улажу велика подстицајна средства која би обезбедила краткорочну транзицију ка правој зеленој економији, због чега су неопходна јавно-приватна партнерства.
Истовремено, она је најавила усаглашавање Закона о управљању отпадом с новим директивама ЕУ у тој области, као и ревизију Закона о амбалажи и амбалажном отпаду и подзаконских аката у тој области.
Амбасадор Немачке у Србији Хајнц Вилхелм оценио је да је пред Србијом велики посао у испуњавању стандарда у области заштите животне средине, који ће захтевати велике инвестиције, као и регулативна прилагођавања.
Вилхелм је подсетио на то да су многе државе показале да управо мере
за заштиту животне средине могу да допринесу одрживом привредном расту и стварању нових радних места.
Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж указао је на то да је, према последњим проценама, Србији потребно више од 12 милијарди евра у области заштите животне средине, али и истакао да је корист од тих улагања двоструко већа и премашује 24 милијарде евра.
Богосављевић-Бошковић је након учешћа на овој конференцији, заједно са министром привреде Жељком Сертићем, отворила међународни сајам енергетике и заштите животне средине "Еко експо 2015".
Ова сајамска манифестација одржава се 19. и 20. марта, а њен главни циљ јесте подизање свести о значају заштите животне средине и популаризација те теме у Србији.
Здрава животна средина је најбитнији фактор за човеков развој и опстанак, а један од циљева јесте и указивање на проблеме са бирократијом при реализацији пројеката у овој области, као и подстицање на напредак зелених технологија код домаћих произвођача и иноватора.
Овај сајам биће платформа за промоцију и размену професионалних искустава и знања из различитих подручја: заштита животне средине, одржива пољопривреда, енергетика и зелена градња.