Копаоник, 3. март 2015. године – Министар финансија у Влади Републике Србије Душан Вујовић изјавио је данас да ће се негативна стопа раста српске привреде наставити и у првом кварталу ове године, док се почетак позитивног раста очекује у другом кварталу, при чему ће такав тренд бити настављен до краја 2015.
 |
Фото: Танјуг |
Вујовић је, у уводном излагању на Копаоник бизнис форуму 2015, оценио да ће се половином ове године дефицит буџета преполовити на приближно 26 милијарди динара.
Реформске мере Владе су већ почеле да даје резултате, указао је он и навео да је фискални дефицит у јулу 2014. године износио 8,8 одсто БДП-а са тенденцијом даљег раста, док је данас, након осам месеци, смањен на 6,6 одсто БДП-а.
Према његовим речима, раст привреде је превасходни економски задатак Владе, а на путању раста реалног сектора можемо се вратити тек пошто спроведемо реформе.
Министар је оценио да раст привреде мора да буде заснован на здравим и реалним одрживим основама, с обзиром на то да је од 2005. до 2014. године раст БДП-а био заснован на донацијама и приходима од приватизације, што није било одрживо.
Такође, како је подсетио, у поменутом периоду константно су расли расходи, а падали приходи буџета, због чега је Влада морала да предузме одређене мере и да заустави раст фискалног дефицита.
Вујовић је указао на то да је велики део расхода буџета одлазио на плате и пензије, а таква ситуација је и данас присутна, и додао да су предвиђања Владе да ће се јавни дуг повећавати до краја 2016. године и онда ће почети да пада.
Држава планира да повећа учешће динарског дела дуга на приближно 40 одсто, при чему има довољно доларске ликвидности за сервисирање дуга, као и да се заштити од девизног ризика, објаснио је он.
Министар је најавио да ће Влада ове године почети са хеџовањем, односно са трансакцијама којима се умањује или отклања ризик настанка губитка од девизног ризика.
Држава неће више бити извор финансијске помоћи привреди, али ће обезбедити нормалне услове за пословање, поручио је Вујовић, уз оцену да би Србија могла да има трајни раст у пољопривреди, прерађивачкој, ИТ и аутомобилској индустрији.