Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > План Владе спуштање дефицита на три одсто БДП-а

План Владе спуштање дефицита на три одсто БДП-а

Београд, 24. фебруар 2015. године – Министар финансија у Влади Републике Србије Душан Вујовић рекао је данас да се аранжман са ММФ-ом заснива на три стуба реформи, и нагласио да је основни циљ да учешће јавног дуга у БДП-у од 2017. године крене да пада, уз истовремено спуштање дефицита на ниво од приближно три одсто БДП-а.




Вујовић је на конференцији за новинаре, након стоте седнице Владе, која је била отворена за јавност, навео да у та три стуба спадају фискална консолидација, консолидација финансијског сектора и структурне реформе, које укључују реформе јавних предузећа, што ће њихово пословање учинити ефикасним.

Он је оценио да је фискална ситуација у Србији боља него што то подаци показују и да су резултати у првих 50 дана ове године потврдили да постоји суфицит и да је земља на добром путу.

Према његовим речима, фискални дефицит, који је у јулу прошле године био 8,8 одсто БДП-а, до децембра је смањен за четвртину и сада је 6,6 одсто БДП-а, а план Владе је да буде смањен на три одсто БДП-а до 2017. године.

Циљ мера Владе био је да у првом кварталу ове године суфицит буде 55 милијарди динара, а очекујемо да он, ако не дупло, буде мањи за двадесетак милијарди динара, прецизирао је министар.

Вујовић је рекао да је, на основу првих 50 дана у овој години и одлука које је Влада донела, лично уверен у то да ће Србија у мају проћи ревизију ММФ-а са високом оценом.

Он је објаснио да је Влада Србије програм мера, који је прихватио ММФ у аранжману из предострожности, сама донела и нико нам га није наметнуо, при чему је испуњено све што је било планирано до 1. фебруара.

Министар је истакао да ако Србија успе да јавни дуг спусти на три одсто, то ће бити боље од критеријума Европске уније за земље чланице.

Према његовим речима, очекују се позитивни ефекти у опоравку хемијског комплекса, а уколико се реше питања Рударско-топионичарског басена (РТБ) Бор и Железаре у Смедереву, стање ће бити још боље.

Ако реконструишемо и реорганизујемо Електропривреду Србије (ЕПС) и приватизујемо Телеком, бићемо на добром путу да премашимо конзервативне процене раста БДП-а и постигнемо нешто што нисмо ни сањали да можемо да учинимо, констатовао је Вујовић.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs