Београд, 25. децембар 2014. године – Министар културе и информисања у Влади Републике Србије Иван Тасовац присуствовао је данас у Заводу за проучавање културног развитка представљању зборника радова „Култура и одрживи развој у доба кризе“, чији су уредници Милена Драгићевић-Шешић, Мирјана Николић и Љиљана Рогач-Мијатовић.
|
Фото: Фонет |
Тасовац је том приликом истакао да се култура, технологија и друштво не могу развијати без међусобног прожимања, и оценио да је сигуран пут ка очувању, али и даљем развоју културе у 21. веку, дигитализација локалне, националне и светске културне баштине.
Он је прецизирао да под дигитализацијом подразумева процес стварања оквира за непрекидни приступ, коришћење, међусобно повезивање, истраживање и креативну трансформацију материјалног и нематеријалног наслеђа у електронском облику.
Према његовим речима, интернет и нови медији стварају неопходну основу за развој глобалног информационог друштва, при чему економска глобализација представља опасност за културну разноликост широм света.
То се, како је објаснио, дешава јер закони глобалног тржишта намећу своје културне моделе и своје параметре развоја и због тога што за тржиште нису значајни традиција, идентитет, нити различити погледи на свет.
Министар је нагласио да је култура јединствена константа која појединце и читаве заједнице оснажује, мења и чини способним не само за то да разумеју једни друге, већ и да уживају у сложеној разноликости људског стваралачког израза.
Такође, он је изразио задовољство због тога што је стручна јавност препознала значај зборника радова „Култура и одрживи развој у доба кризе“.
Ова конференција организована је поводом обележавања 10-годишњице Унескове катедре за културну политику и менаџмент на Универзитету уметности у Београду.