Београд, 22. децембар 2014. године – Помоћник министра привреде у Влади Републике Србије Катарина Обрадовић-Јовановић најавила је данас да би стратегија за подршку развоју малих и средњих предузећа и предузетништва (МСПП) требало да буде усвојена почетком наредне године.
 |
 |
 |
Катарина Обрадовић-Јовановић |
 |
Фото: tanjug.rs |
Обрадовић-Јовановић је на представљању Предлога стратегије за подршку развоју малих и средњих предузећа, предузетништва и конкурентности за период од 2015. до 2020. године истакла да је овај предлог први од три документа за подстицај развоја сектора МСПП.
Она је објаснила да су главни циљеви стратегије унапређење пословног окружења и извора финансирања, развој људских ресурса, јачање одрживости и конкурентности сектора, унапређење приступа новим тржиштима, развој и промоција предузетничког духа и подстицај предузетништва жена, младих и социјалног предузетништва.
Задатак нове стратегије јесте да на целовит и конзистентан начин дефинише оквир мера за подстицање развоја малих и средњих предузећа и предузетништва у наредном средњорочном периоду и предвиди начине њиховог остваривања, указала је Обрадовић-Јовановић.
Потпредседник Привредне коморе Србије Здравко Јелушић навео је да од укупног броја правних лица у привреди Србије 99,8 одсто чине мала и средња предузећа, која са 34 одсто учествују у БДП-у Србије, са 44,5 одсто у извозу и са 66,5 одсто у укупном броју запослених.
Јелушић је подсетио на то да се привреда Србије данас суочава са великим бројем проблема, од којих су највећи недостатак финансијских средстава, неликвидност и парафискални намети.
Према његовим речима, стратегија за подршку МСПП треба да буде ефикасан институционални оквир који ће унапредити услове за развој и конкурентност микро, малих и средњих предузећа.
Он је прецизирао да Предлог стратегије за подршку развоју МСПП и конкурентности предвиђа повећање броја ових предузећа са 315.000, колико је било у 2013. години, на 350.000 у 2020. години.
Такође, овај документ предвиђа повећање запослених са 768.000 на 950.000, као и повећање реалне просечне стопе раста бруто додате вредности тог сектора на три одсто, објаснио је Јелушић.