Београд, 15. децембар 2014. године – Министар културе и информисања у Влади Републике Србије Иван Тасовац изјавио је данас на отварању изложбе "Почиње рат: 1914. у документима Архива Србије" да архиви говоре о томе како се историја заиста одвијала.
|
Фото: Фонет |
Тасовац је том приликом рекао да архиви подсећају на то колико је важна линија која у нашим представама о прошлости раздваја знање од незнања, имагинарну прошлост од прошле стварности, уметничку слободу од научне одговорности и произвољно тумачење историје од историјских чињеница.
Он је подсетио на то да је пре тачно годину дана, приликом обележавања
115-годишњице Архива Србије, најавио да ће архиви бити један од приоритета у раду ресорног министарства.
У протеклих 12 месеци посветили смо се темељном, системском уређивању архивских институција, а завршен је и Нацрт закона о архивској грађи и архивској служби и тренутно су у току јавне расправе, навео је министар.
Према његовим речима, у претходних годину дана Архив Србије одиграо је значајну улогу у програму обележавања 100-годишњице Првог светског рата.
Архив Србије је, како је указао, наставио сарадњу са Млетачким архивом из Венеције, постигнут је договор о сарадњи са Отоманским архивом у Истанбулу, а започети су и преговори са Ватиканским архивом.
Тасовац је најавио да ће се у наредном периоду радити на успостављању сарадње са аустријским архивима у циљу наставка повраћаја грађе која је однета током Првог и Другог светског рата.
Када улажемо у архиве, чинимо то пре свега зато што су архиви чувари колективног памћења сваке писмене културе. У архивима се, међутим, од заборава не чува само прошлост једне државе, него и гарантује њена будућност, оценио је министар.
Директор Архива Србије Мирослав Перишић рекао је да су архиви чувари памћења и да без докумената нема истине и нема научне историје, па самим тим ни рационалне историјске свести.
Перишић је оценио и да је од великог значаја то што министар културе две године узастопно присуствује обележавању дана ове установе.
Према његовим речима, ове године је Дан Архива Србије обележен са две изложбе - "Почиње рат: 1914. у документима Архива Србије" и "Архив Србије књижевницима и композиторима", у којој су представљена документа из фондова и збирки о Браниславу Нушићу, Јовану Скерлићу, Стевану Мокрањцу, Ђорђу Поповићу Даничару и Даворину Јенку.
Поводом Дана Архива уручена су и признања "Златна архива" за допринос архивској струци за 2014. годину, и то Архиву САНУ и архивском саветнику у Архиву Југославије Митру Тодоровићу.
Из Задужбине Ђурђа, Данице и Јованке Јеленић сваке године се додељује награда за научни рад и области архивистике и историографије, а ове године награда се равноправно додељује Љубодрагу П. Ристићу за монографију "Србија у британској политици 1889 – 1903" и Радмили Радић и Момчилу Исићу за монографију "Српска црква у Великом рату 1914 – 1918".