Подзаконски акти у области информисања потпуно усклађени са европском регулативом
Београд, 18. новембар 2014. године – Министарство културе и информисања Владе Републике Србије саопштило је данас да саопштење Независног удружења новинара Србије (НУНС) и Независног друштва новинара Војводине (НДНВ) о наводној дискриминацији страних дописника није у складу са чињеницама и правилним тумачењем законске регулативе.
Подзаконски акт на који се позивају НУНС и НДНВ произишао је из члана 55 Закона о јавном информисању, чији је нацрт својевремено прошао јавну расправу, током које није било ниједне примедбе на његове одредбе.
Неспорно законско решење у потпуности је усклађено са чланом 10 Европске конвенције о људским правима и другим важећим међународним актима, што су представници Европске комисије јавно и истакли.
Сва подзаконска акта усклађивана су са надлежним министарствима, невладиним сектором и уз стручну помоћ експертског тима ангажованог у оквиру пројекта „Јачање медијских слобода“, који је подржала Делегација ЕУ у Србији.
У саопштењу се истиче да члан 55 Закона о јавном информисању прописује да представници иностраних медија и дописници могу, а не да морају, да се упишу у евиденцију Министарства културе и информисања.
Паушалне и ничим поткрепљене оцене о наводној рестриктивности, пренормираности, дискриминацији и евентуалним злоупотребама у складу су са својевремено изнесеним нетачним тврдњама НУНС-а да усвајању два медијска закона није претходила јавна расправа.
Изношење у јавност оцена које нису у корелацији са фактографијом углавном је ствар неспоразума или недовољно стручног тумачења, оцењује се у саопштењу.