Београд, 8. новембар 2014. године – Министар привреде у Влади Републике Србије Жељко Сертић изјавио је данас да ово министарство припрема стратегију малих и средњих предузећа, уз очекивање да ће тај документ до краја године бити предат Влади на разматрање.
Сертић је у изјави за Телевизију "Пинк" објаснио да су на изради овог свеобухватног документа ангажовани бројни стручњаци, тимови Министарства, а свој допринос дале су и пословне асоцијације, домаће и међународне привредне коморе.
Он је, када је реч о утицајима на стабилизовање инвесиционог амбијента, навео да ресорно министарство планира да до краја године покрене измене неколико закона, а пре свега измене Закона о привредним друштвима.
Током наредне године планирано је доношење закона о улагањима, као и измене Закона о стечају, будући да ће у оквиру процеса приватизације 502 предузећа добар део фирми из тог портфолија отићи у стечај, прецизирао је министар.
Према његовим речима, стечај не мора да значи аутоматско гашење предузећа, већ може да буде и про форма реструктурирања.
Такође, како је навео, представници ресорног министарства разговарали су са стручњацима и представницима асоцијација и привреде о проблемима са којима се сусрећу у свакодневном раду.
Он је објаснио да је планирано да се направи документ од 500 отворених питања и проблема које муче привреднике, а који секторски морају да буду решени.
Решавање тих проблема, како је прецизирао, биће подељено по одговорностима и надлежностима, при чему ће се са привредницима на сваких шест месеци разговарати о томе и разматрати начини решавања.
Сертић се осврнуо и на
посету делегације Француске Србији, истичући да је од великог значаја оцена француског премијера Мануела Валса да ће реформе које се спроводе, а које су тешке, донети добробит у наредном периоду.
Када видите озбиљност француских привредника да улажу и разговарају о различитим моделима сарадње у Србији, концесијама и јавно-приватним партнерствима схватате да постајете кредибилан партнер и то је порука за Србију да је политички стабилна држава, поручио је Сертић.
Он је је навео да су стране компаније највише заинтересоване за велике инфраструктурне пројекте у Србији.
Реч је о озбиљним инвестицијама за које морају да се нађу модели финансирања и у којима ће држава, град Београд и остали градови у унутрашњости имати заједнички интерес, закључио је министар.