Београд, 7. новембар 2014. године – Председник Комисије за јавно-приватно партнерство Владе Републике Србије Драган Стевановић изјавио је данас да је Србија спремна да унапреди овај облик економског развоја како би квалитет услуга грађанима био бољи, а буџет Србије растерећенији.
 |
Фото: Танјуг |
Стевановић је на годишњем самиту јавно-приватног партнерства „ЈПП – Француска искуства у српским условима“ истакао да је потреба за аранжманом јавно-приватног партнерства у Србији велика због све већих захтева грађана за квалитетнијим јавним услугама.
Он је навео да су француски инвеститори, који су препознали ово подручје за улагање, добродошли да у сарадњи са нашом земљом, кроз пројекте јавно-приватног партнерства и концесија, оснаже досадашњу и унапреде будућу сарадњу.
Дугогодишње искуство наших партнера из Француске у писању, надгледању сваке пројектне фазе појединачно и евалуације пројеката, од великог је значаја за јавне предлагаче у Србији, али и све нас који чинимо институционални оквир јавно-приватног партнерства, поручио је Стевановић.
Према његовим речима, област јавно-приватног партнерства у Србији је у повоју, што са собом носи одређене слабости, али и предности јер потенцијали за улагање у областима инфраструктуре, саобраћаја и енергетике, за које су француски партнери показали велико интересовање, нису у потпуности искоришћени.
Стевановић је истакао да, због опредељења Владе Србије за фискалном косолидацијом, нема довољно јавног новца за реализацију различитих пројеката и да је јавно-приватно партнерство добра шанса да се приватни капитал инвестира у пружање услуга од општег интереса.
Члан Комисије за јавно-приватно партнерство Бранислав Бугарски указао је на значај процеса планирања, јасно постављених циљева и претходно урађених анализа у области јавно-приватног партнерства, али и на неопходност политичке сагласности за реализацију оваквих пројеката.
Бугарски је истакао стручност рада Комисије за јавно-приватно партнерство, која сваки пројекат разматра професионално и инсистира на минимизирању ризика од стране јавних партнера који, као предлагачи пројекта, долазе пред Комисију.
Током званичне посете француске делегације Србији потписан је и Споразум о техничкој сарадњи у области јавно-приватног партнерства.