Београд, 31. октобар 2014. године – Републички завод за статистику саопштио је данас да је у трећем кварталу ове године спроведена анкета о радној снази, на узорку од приближно 10.000 домаћинстава на подручју Србије.
У саопштењу се наводи да су прикупљени подаци о демографским обележјима за сва анкетирана лица, при чему је укупно анкетирана 23.471 особа.
Подаци о радној активности прикупљени су за сва лица стара 15 и више година, односно за 20.408 лица.
Стопа незапослености, која представља учешће незапослених у укупном броју активних становника (запослени и незапослени), у трећем кварталу износила је 17,6 одсто, и то 17,1 одсто за мушко и 18,4 одсто за женско становништво.
Стопа незапослености у региону Београда износила је 17,3 одсто, у региону Војводине 18,1 одсто, у региону Шумадије и западне Србије 15,6 одсто, док је у региону јужне и источне Србије била 20,3 одсто.
Стопа запослености представља проценат запослених у укупном становништву старом 15 и више година, и у трећем кварталу износила је 40,6 одсто, од тога је стопа запослености за мушкарце била 47,8 одсто, а за жене 34 одсто.
Највећа стопа запослености била је у региону Шумадије и западне Србије 44,2 одсто, у региону Војводине 40,6 одсто, у региону Београда 38,3 одсто, док је у региону јужне и источне Србије износила 38,5 одсто.
Стопа неформалне запослености представља проценат лица која раде без формалног уговора о раду у укупном броју запослених.
Ова категорија обухвата запослене у нерегистрованој фирми, запослене у регистрованој фирми, али без формалног уговора о раду и без социјалног и пензионог осигурања, као и неплаћене помажуће чланове домаћинства.
Основни циљ спровођења ове анкете јесте прикупљање података о радним карактеристикама становништва и процена укупне радне снаге у земљи према међународним препорукама и дефиницијама, односно добијање података о три основна, међусобно искључива контингента становништва старог 15 и више година, а то су запослена, незапослена и неактивна лица.
Становништво се разврстава у једну од наведених група на основу информација из упитника које се односе на активност анкетираних лица у посматраној недељи.
Радну снагу (активно становништво) чине сва лица која раде (макар један сат недељно) или активно траже посао у циљу стицања средстава за живот.