Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > НИС најпрофитабилнија компанија у прошлој години

НИС најпрофитабилнија компанија у прошлој години

Београд, 30. октобар 2014. године – Агенција за привредне регистре Републике Србије (АПР) и недељник НИН саопштили су данас приликом представљања специјалне публикације ТОП 300 да је Нафтна индустрија Србије (НИС) најпрофитабилнија компанија у 2013. години, са нето профитом од 48,3 милијарде динара.

Фото: tanjug.rs

Главни уредник НИН-а Милан Ћулибрк рекао је у Привредној комори Србије, где је одржана промоција ове публикације, која садржи листу од три стотине најуспешнијих компанија у Србији у прошлој години, да је друго место припало Електропривреди Србије (ЕПС), чија је нето добит прошле године износила 19,1 милијарду динара.

Успех ЕПС-а је утолико већи имајући у виду да је то предузеће у 2012. години забележило нето губитак од 12,3 милијарде динара, указао је Ћулибрк.

Он је навео да је треће место на листи, коју је НИН урадио у сарадњи са АПР-ом, припало домаћем оператеру Телеком Србија са 15,7 милијарди динара, док је Теленор остварио добит од 11,1 милијарду динара, а ПТТ Србија 9,3 милијарде динара.

Према његовим речима, судећи према пословним приходима листа је незнатно другачија, али је први поново НИС са 249,47 милијарди динара остварених пословних прихода, следи Фијат са 171,6 милијарди динара, па ЕПС са 152,38 милијарди динара пословних прихода.

Телеком Србија, како је прецизирао, налази се на четвртом месту на листи највећих пословних прихода са 86,51 милијарду динара, док је пето место заузео ЕПС снабдевање са 82,31 милијарди динара.

Гледајући пословне приходе, у шест од 10 највећих компанија приходи су у 2013. већи него у 2012. години, указао је Ћулибрк и истакао да је рекордер по расту прихода Фијат, који је забележио раст од 320 одсто у односу на 2012. годину, док друго место са растом од 15 одсто држи ЕПС.

Он је нагласио да је веће приходе од 13 одсто забележио НИС, уз напомену да су приходе у истом периоду повећали и Таркет, ИДЕА и Теленор.

Иако је Србијагас у првих десет компанија по оствареним пословним приходима у 2013. години, ти приходи су у односу на претходну годину ипак смањени за 7,4 одсто, док је нето губитак повећан на 50,8 милијарди динара, указао је Ћулибрк.

Такође, како је додао, компанија Фармаком забележила је прошле године пад прихода за 64 одсто, док је нето губитак износио 9,5 милијарди динара.

Пословне приходе у прошлој години остварили су и Делта холдинг и Индустрија меса Матијевић, али је тај приход ипак мањи него претходних година, саопштио је главни уредник НИН-а.

Директор АПР-а Звонко Обрадовић подсетио је на то да се у привреди Србије већ седам година бележи 330.000 сличних или истих привредних субјеката.

Обрадовић је саопштио да је у 2003. години у Србији пословало 27.758 фирми без запослених, што је удео од 27,9 одсто, док их сада, према последњим подацима АПР-а, има 26.248, са уделом од 27,8 одсто.

Вршилац дужности председника Привредне коморе Србије (ПКС) Миливоје Милетић рекао је да 300 највећих компанија генерише 28 одсто запослених у Србији и приближно 34 одсто укупних прихода.

Милетић је подсетио на то да у Европској унији, исто као и у Србији, огромну већину у укупној привреди чине мала и средња предузећа, при чему она у ЕУ чине 75 до 80 бруто домаћег производа (БДП), а у Србији двоструко мање.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs