Београд, 24. октобар 2014. године – Министар финансија у Влади Републике Србије Душан Вујовић изјавио је данас у Скупштини Србије да држава ребалансом буџета започиње и улази у процес реформи, и поновио да нашој земљи не прети банкрот.
Вујовић је, образлажући Предлог закона о изменама и допунама Закона о буџету Републике Србије за 2014. годину, истакао да у овој години смисао ребаланса није само да се омогући реализација буџета, већ и да се започну најављене реформе.
Ребаланс буџета уводи кључни елемент будућих реформи, а то је смањење расхода, објаснио је он и додао да је предвиђено повећање дефицита буџета са 183,6 милијарди динара на 224,7 милијарди динара.
Министар је указао на то да је током године дошло до одступања, па је на страни прихода забележено 33 милијарде мање, док је на страни расхода потрошено 16 милијарди динара више.
Вујовић је навео да и на приходној и на расходној страни постоји неравномерна динамика јер су током првих осам месеци укупни приходи пали у односу на претходну годину, при чему је у последња три месеца динамика позитивна, јер постоји раст и од акциза, и од ПДВ-а.
Овај ребаланс, како је навео, одражава тежину и негативни утицај јавног сектора, а нарочито јавних предузећа, на дефицит, односно дуг наше земље, и крајње је време да се тај проблем решава.
Министар је објаснио да је ребаланс буџета био нужан јер је у овој години постојало неколико ствари које нико није могао да предвиди, као што су поплаве, нижа стопа раста и нижа стопа инфлације.
Уместо планиране стопе раста од плус један одсто, реална стопа раста ће бити минус један одсто сигурно, а можда и испод тога , указао је Вујовић.
Он је поручио да ће буџет за наредну годину јасно показати које субвенције немају основу ни са становишта учешћа у друштвеном производу, ни са становишта ефеката.
Овим ребалансом крећемо са резањем трошкова, да бисмо од 1. јануара овим мерама додали и остале мере уштеда, као што су смањење субвенција и трансфера, закључио је Вујовић.