Београд, 14. јул 2014. године – Министар културе и информисања у Влади Републике Србије Иван Тасовац, шеф Делегације Европске уније у Србији Мајкл Девенпорт и в.д. директора Народне библиотеке Србије Светлана Јанчић потписали су данас у здању националне библиотеке Меморандум о разумевању за бољу доступност публикација.
|
Мајкл Девенпорт, Иван Тасовац и Светлана Јанчић |
Фото: Фонет |
Девенпорт је том приликом рекао да је приступање Србије ЕУ свеобухватан процес и да постоји потреба за потпуним информацијама о предностима и могућностима које грађанима Србије пружа чланство у Унији, што ће обезбедити данас потписани документ.
Он је навео да грађани морају имати приступ квалитетним информацијама, како о међусобним односима између Србије и ЕУ, тако и о раду, институцијама и државама чланицама ЕУ.
Шеф Делегације ЕУ је оценио да су библиотеке кључни извор квалитетних информација, не само у Србији, због чега је овај вид сарадње изузетно важан за све грађане којима ће публикације бити доступне.
Према његовим речима, Делегација ЕУ ће у наредном периоду доставити Народној библиотеци Србије пет штампаних и један електронски примерак сваке нове књиге и брошуре које буду објављене у оквиру активности те делегације.
Такође, како је најавио, биће охрабриване и амбасаде држава чланица да библиотекама у земљи донирају релевантне књиге, а промовисање знања о односима Србије и ЕУ биће остваривано и путем посета и презентација.
Девенпорт је указао на то да ће овај вид сарадње омогућити и обуке особља у библиотекама о односима Србије и ЕУ, као и о изворима и приступу информацијама и релевантним политикама Уније.
Он је истакао да је стицање квалитетног знања и информисаност грађана о ЕУ од изузетног значаја за процес интеграција.
Грађани су ти који ће када за то буде дошло време путем референдума донети одлуку о томе да ли желе да приступе Унији или не, због чега је успостављање комуникације са њима један од истакнутих циљева рада Делегације ЕУ и земаља чланица, поручио је Девенпорт.
Шеф Делегације Европске уније похвалио је и то што је Народна библиотека Србије омогућила приступ свом здању особама са инвалидитетом.
Тасовац је истакао да ће кроз овај пројекат постојећа мрежа библиотека добити још једну, нову димензију, чиме се оснажује улога институција културе.
Поузданост информација јесте оно што библиотеке могу да гарантују, посебно у периоду који је испред нас, а у којем ће располагање провереним информацијама знатно олакшати не само процес приступања Србије ЕУ, већ и свакодневни живот, поручио је министар.
Јанчић је оценила да је Народна бинлиотека Србије моћни посредник између два универзума - универзума информација са једне, и универзума корисника са друге стране.
Она је нагласила да библиотека уноси ред у све оно што представља информацију, а у универзум корисника упућује све оно што представља прерађену информацију.
Ово је најбољи начин да спознамо како делује ЕУ, који су односи међу њеним чланицама, шта очекује Србију и шта се на плану културе може одиграти, као и на који се начин може успоставити сарадња, закључила је Јанчић.