Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > Реформама до повољнијег пословног амбијента у Србији

Реформама до повољнијег пословног амбијента у Србији

Београд/Беч, 4. јун 2014. године – Председник Владе Републике Србије Александар Вучић истакао је у Бечу, на бизнис форуму "Пословни мост", у организацији Сената привреде Аустрије и Србије, да Србију очекује спровођење значајних структурних реформи, које су важне за стварање повољнијег пословног амбијента.

Фото: Танјуг

Вучић је приликом обраћања аустријским инвеститорима указао на то да ће у року од месец и по дана бити усвојени нови закони о раду, приватизацији, стечају и планирању и изградњи, који су изузетно значајни за креирање бољег пословног окружења.

Потрудили смо се да направимо најбољи подстицајни пакет, са пореским олакшицама, за све који желе да улажу у Србију, поручио је он.

Према његовим речима, ако једно предузеће дође у Србију и запосли 10 људи, према закону који ће ступити на снагу од 1. јула, држава преузима порезе и доприносе за седам радника, а предузеће само за преостала три.

Уколико се запосли 100 радника, предузеће ће имати само терет од 25 одсто, а остатак преузима држава, објаснио је премијер, уз напомену да ова фискално неутрална мера треба да подстакне веће запошљавање.

Вучић је као велику предност Србије навео споразуме о слободној трговини са земљама као што су Русија, Турска и Казахстан, чиме наша земља постаје интересантнија за оне који желе да шире своју пословну мрежу.

Србија је опредељена за европски пут, поновио је он, уз напомену да нашој земљи предстоје тешке мере фискалне консолидације, с обзиром на то да ће морати да се смањи фискални дефицит и јавни дуг.

Према његовим речима, Влада има за циљ да обави све послове у вези са приступањем Европској унији до 2019. године.

Србија је, како је истакао, по први пут постала највећа економија на западном Балкану.

Премијер је нагласио да наша земља жели тешњу сарадњу са Аустријом и изразио уверење да ћемо припадати истој зони утицаја, уз подсећање на то да је Аустрија највећи инвеститор, али да би робна размена могла бити на већем нивоу.

Министар финансија у Влади Републике Србије Лазар Крстић рекао је да је у данашњим билатералним разговорима констатовано да је потенцијал за сарадњу двеју земаља далеко већи од постојећег.

Крстић је нагласио да Влада Србије има јасан план, што омогућава страним инвеститорима да планирају и препознају одрживост развојног плана српске привреде.

Наш циљ јесте да стабилизујемо јавни дуг и преокренемо његову путању до краја мандата и смањимо дефицит на европски стандард, објаснио је он.

Према његовим речима, нови закон о раду биће најбољи за бизнис на западном Балкану.

Такође, министар је истакао да ће се Влада ефикасно односити према проблему предузећа у реструктуирању, која представљају велики изазов за конкурентност.

План је да се на крају године створи потпуно другачије окружење за пословање у Србији, поручио је Крстић, при чему је предузетницима упутио позив да инвестирају у Србију.

Фото: Танјуг

Он је изразио уверење да је будућност Србије управо у малим и средњим предузећима извозно оријентисаним према ЕУ, али и према Русији, Турској и другим дестинацијама.

Према његовим речима, Србија са свим планираним мерама може да буде носилац економских реформи на целом Балкану, као и регионалних пројеката који ће бити основ за више повезивања него што подразумева ЦЕФТА споразум.

Председник Управног одбора Сената привреде Србије Иван Грос изразио је уверење да ће Влада Србије посебну пажњу посветити средњим и малим предузећима јер она подстичу привреду.

Председник Сената привреде Аустрије Ерхард Бусек изразио је спремност Аустрије да помогне Србији, не само поводом елементарних непогода, већ и у вези са сарадњом и инвестицијама.

Србија представља велику шансу за привреду Аустрије, поручио је Бусек и нагласио да је југоисточна Европа постала стабилан део Европе јер политичари и грађани тих земаља желе да напредују и то јасно показују, а развој привреде је предуслов за политичку стабилност.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs