Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > Могућност да СБ финансира до 40 одсто штете настале поплавама

Могућност да СБ финансира до 40 одсто штете настале поплавама

Београд, 22. мај 2014. године – Министар привреде у Влади Републике Србије Душан Вујовић изјавио је да постоји могућност да Светска банка (СБ) финансира до 40 одсто стварних трошкова изазваних поплавама у Србији, при чему ће нашој земљи на располагању бити и стручњаци те међународне финансијске институције.

Вујовић је у интервјуу за магазин "Недељник" рекао да, на основу иницијативе међународних финансијских организација, има потврда о томе да ће Светска банка у договору са Владом Србије обезбедити такозвани ЕРЛ кредит (Emergency Recovery Loan), који подразумева пет милиона долара за припрему.

Према његовим речима, припреме за коришћење тих средстава, у договору са Владом Србије, трајаће две до три недеље.

Он је поручио да је најпре неопходно санирати директне последице изазване катастрофалним поплавама како би људи могли да наставе нормалан живот, јер ће тада и предузећа са угрожених подручја моћи да наставе да раде.

Не смемо заборавити да људи чине све те фабрике. Помоћ ће многима бити потребна и након повлачења изливених река. Приоритет Владе Србије јесте да им ту помоћ и обезбеди, навео је Вујовић.

Он је оценио да је за даљу обнову веома важно наставити редован процес производње и извоза, као и већ уговорене послове.

Министар је поновио да су последице ове природне катастрофе огромне и да Влада мора што пре да процени штету и крене у њену санацију.

У томе нећемо бити сами. На наш први позив привреди да помогне, пре свега угроженом становништву, одазвао се огроман број предузећа, а бројне компаније се и даље јављају и нуде помоћ, нагласио је он.

Више предузећа, како је указао, има расположиве смештајне капацитете за боравак евакуисаних грађана, поједина нуде људство и механизацију, а велики број њих помаже и новчано.

Према његовим речима, већ након првог позива који је Министарство привреде упутило свима који могу да помогну пријавило се више од 130 предузећа, а у међувремену је тај број повећан и сваког дана се бележе позиви фирми које хоће да се укључе у ову акцију.

Вујовић је рекао да ће, уколико буде потребно, бити организоване и донаторске конференције.

Имамо и фармацеутске куће које имају залихе лекова за донирање, фирме које донирају цистерне за воду за пиће, пумпе за испумпавање воде, а да не помињем бројне компаније које шаљу храну, додао је он.

То показује да постоји велика солидарност и да су сви спремни да изађу у сусрет онима којима је помоћ најпотребнија, истакао је министар и изразио уверење да ће Србија у најкраћем могућем року успети да оспособи привреду.

Он је објаснио да је још рано за изношење било какве процене штете и да Комисија Владе Србије, којој ће се прикључити бројни стручњаци, прави план обиласка поплављених и угрожених подручја чим то буде дозволила ситуација на терену, односно чим се вода повуче.

Према подацима Кризног штаба Министарства привреде, који је у сталној координацији са Кризним штабом Владе Србије и Привредном комором Србије и ради 24 часа дневно, највише штете је нането пољопривреди, енергетској и саобраћајној инфраструктури и водопривредним објектима.

Он је рекао да на поплављеним територијама у Србији има 10.000 привредних друштава и 30.000 предузетника, што се односи на општине и градове из Колубарског, Мачванског и Моравичког округа, као и на Обреновац, Јагодину, Параћин и Ћуприју.

Сва та предузећа нису подједнако угрожена. У некима је обустављена производња, док у појединим вода није учинила већу материјалну штету, али је производни процес због отежаног транспорта сировина и репроматеријала отежан, рекао је Вујовић.

Он је, на питање да ли ће последице поплава утицати или успорити спровођење пакета економских мера које је јавности раније представио премијер Александар Вучић, поновио да ће се Министарство привреде, као и читава Влада, максимално заложити за то да се што пре отклоне последице елементарне непогоде и санира штета.

Након тога ћемо наставити да спроводимо све планове које је Влада раније усвојила, закључио је министар привреде.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs