Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > Усвајање сета системских закона предуслов кључних реформи

Усвајање сета системских закона предуслов кључних реформи

Београд, 11. април 2014. године – Министар регионалног развоја и локалне самоуправе и вршилац функције министра привреде у Влади Републике Србије Игор Мировић најавио је данас да ће нова влада најкасније до половине јуна усвојити сет системских закона, који ће бити основ за озбиљне реформе које предстоје Србији.

Фото: Фонет

Мировић је на свечаности поводом VIII годишње скупштине Националне алијансе за локални економски развој (НАЛЕД) прецизирао да је реч о новим законима о приватизацији, стечају, раду и планирању и изградњи, на чије се усвајање чека месецима.

Скупштина ће поменута документа усвојити у веома кратком року, након конституисања новог сазива, рекао је министар и оценио да ће ти закони представљати подстицај за свеукупне промене у нашем друштву, а пре свега у јавном сектору.

Мировић је навео да ће ти закони бити транспарентнији и једноставнији за примену, али и указао на то да њихово усвајање само по себи неће бити довољно за побољшање пословне климе, привлачење домаћих и страних инвеститора и отварање нових радних места, већ ће бити неопходно предузети и низ додатних корака.

То се, како је објаснио, односи на враћање пословног морала, као и на повећање ефикасности и јачање капацитета представника локалних самоуправа и државне администрације.

Циљ је да се на што ефикаснији начин побољша пословна клима, не само у великим центрима, већ и свим локалним самоуправама, а посебно у најнеразвијенијим крајевима, поручио је министар.

Према његовим речима, треба решити и статус предузећа у реструктурирању и више од 400 предузећа која су у надлежности Агенције за приватизацију, као и наставити рад на унапређењу пословне инфраструктуре на локалном нивоу.

Мировић је истакао да ће се и нова влада трудити да стимулационим мерама учини приватни сектор атрактивним, како би се нашао простор за то да у њега пређе део запослених из јавног сектора.

Шеф Делегације Европске уније у Србији Мајкл Девенпорт оценио је да Србији предстоје кључне реформе важне за наставак процеса преговора о приступању ЕУ, и додао да се од нове владе очекује да их ефикасно спроведе.
Потреба Србије јесте да из основа промени економско управљање, при чему је кључно да реформе буду засноване на владавини права, објаснио је Девенпорт.

Он је препоручио будућој влади да користи услуге Националне алијансе за локални економски развој, која ће бити укључена у преговоре о чланству Србије у ЕУ и која ће влади предложити седам кључних реформи.

Амбасадор Швајцарске у Србији Жан Данијел Рух нагласио је да треба предузети све стимулативне мере како би се зауставио одлазак младих образованих људи из земље.

Он је похвалио улогу НАЛЕД-а у стварању бољих економских услова за улагања, као и у побољшању ефикасности локалне администрације.

Заменик амбасадора САД Гордон Дугуд указао је на веома значајну улогу НАЛЕД-а у економском развоју, као и на чињеницу да та организација окупља широку мрежу привредника и организација помажући развој српске привреде.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs