Београд, 3. април 2014. године – Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде у Влади Републике Србије Драган Гламочић потписао је данас са представницима банака и осигуравајућих кућа уговоре о регулисању међусобних права и обавеза са пословним банкама и осигуравајућим кућама о кредитној подршци и осигурању пољопривредних газдинстава.
 |
Фото: mpsv.gov.rs |
Гламочић је том приликом рекао да су ово најповољнији динарски кредити на тржишту чији је циљ подршка сектору пољопривреде, који треба да буде замајац привредног препорода земље.
Он је рекао да ће пољопривредници од наредне недеље моћи да се пријављују код банака за субвенционисане кредите, који ће им бити на располагању до септембра ове године, када ће бити направљен пресек како би се видело колико је њихово интересовање.
Имамо довољно обезбеђених средстава да и након септембра, до када нам је на располагању приближно 35 милиона евра, наставимо са оваквим кредитирањем, истакао је министар.
Извршни директор Комерцијалне банке за послове са становништвом Живојин Савић навео је да су ови кредити стигли у правом тренутку, уз оцену да ће кредити у износу од пет милиона динара добро доћи мањим газдинствима, која ће на овај начин моћи да обнове застарелу механизацију.
Кредити највише одговарају младима, али и онима који се определе да остану на селу јер на овај начин добијају подршку за то, указао је Савић.
Представник „ДДОР Нови Сад“ Горан Јелић рекао је да је ова компанија задовољна чињеницом да је ресорно министарство препознало потребу да субвенционише осигурање животиња у пољопривредним домаћинствима у Србији.
Јелић је објаснио да се држава, уговором који је потписала, обавезала на то да пољопривредним газдинствима у потпуности покрије премију осигурања, што ће свакако довести до унапређења сточарске производње.
Кредити, чији је рок од једне до три године, са грејс периодом до годину дана, одобравају се и исплаћују у динарима, без валутне клаузуле.
Каматна стопа износи четири одсто на годишњем нивоу за кредите у сточарству, и шест одсто за кредите пласиране у развој ратарства, воћарства, виноградарства, повртарства, цвећарства, као и за куповину пољопривредне механизације и опреме.
Право на кредитну подршку имају физичка лица – носиоци комерцијалног породичног пољопривредног газдинства, предузетници и правна лица (земљорадничке задруге са најмање 10 чланова задруге који су уписани у Регистар пољопривредних газдинстава), микро и мала правна лица.
Укупан износ кредита за физичка лица, предузетнике и правна лица износи до 5.000.000 динара, а за земљорадничке задруге до 15.000.000 динара.
Захтеви за одобрење кредита подносе се од следеће недеље до 1. септембра текуће године код банака са којима је Министарство пољопривреде склопило уговор.
Правилником о условима и начину остваривања права на кредитну подршку пољопривредницима дефинисано је да се кредитна подршка остварује подношењем писменог захтева банци, уз достављање пратеће документације.
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде потписало је уговоре са 13 банака и шест осигуравајућих кућа.
Уговори су потписани са Комерцијалном банком, Прокредит банком, Банком Интеза, Креди-Агрикол банком, Ерсте банком, Хипо банком, Сосијете женерал банком, Опортјунити банком, Сбербанком Србија, НЛБ банком, ОТП банком, Московском банком и Поштанском штедионицом, као и са осигуравајућим кућама ДДОР Нови Сад, Делта ђенерали, Дунав осигурање, Глобус, Триглав и Миленијум.
Правилник о условима и начину остваривања права на кредитну подршку пољопривредницима доступан је на интернет сајту Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде (www.мпсв.гов.рс) у секцији документи|правилници.
За сва питања отворени су и бројеви телефона Инфо центра Министарства 011/260-79-60 и 011/260-79-61, као и имејл
office@minpolj.gov.rs.