Београд, 2. април 2014. године – Министар грађевинарства и урбанизма у Влади Републике Србије Велимир Илић изјавио је данас да је са представницима делегације Републике Чешке постигнут договор о убрзању процеса изградње дела аутопута на Коридору 11, од Београда до Зрењанина.
 |
Фото: Танјуг |
Илић је након Пословног форума Србија–Чешка, који је организован у оквиру званичне посете државно-привредне делегације Чешке коју предводи председник те земље Милош Земан, рекао да је договорено и да у наредном периоду буде размотрен предлог да се аутомобили марке “шкода” дорађују у Србији.
Он је подсетио на то да је о томе разговарано и прошле године, током посете српске делегације Чешкој, када је званични Праг понудио Србији повољан кредит, чији је један део остао неискоришћен.
Према његовим речима, део тог кредита усмерен је на железницу, док је за други део средстава предложено да се искористи за концесионе радове на Коридору 11, односно надоградњу пута Зрењанин–Борча–мост од Борче до Земуна.
Министар је навео да су чешке фирме заинтересоване и да су већ донеле припремљене предуговоре и све остало што је потребно да уђу у концесију изградње аутопута, као и студију која је заједнички урађена.
У овом случају држава не би била задужена, нити би буџет био оптерећен, а комплетна средства би се враћала кроз наплату путарине, што је веома важно за Србију, закључио је Илић.
Државни секретар Министарства спољне и унутрашње трговине и телекомуникација Стеван Никчевић истакао је да се поред трговине, као традиционалног облика сарадње двеју земаља, као области са великим потенцијалом за сарадњу издвајају и енергетика, обновљиви извори енергије, заштита животне средине и саобраћајна инфраструктура.
Никчевић је оценио да је од обостране важности и реализација великих пројеката, као што су модернизација и реконструкција железничке пруге на Коридору 10, ревитализације рудника и изградња ТЕ “Штаваљ”, али и други пројекти, попут изградње мини-хидроелектрана.
Председник Привредне коморе Србије (ПКС) Жељко Сертић истакао је да се Србија налази у врху дугорочних политичких и привредних приоритета Републике Чешке.
Сертић је указао на то да је та земља новом извозном стратегијом сврстала Србију на листу 12 приоритетних земаља за диверзификацију трговине и улагања.
Укупна чешка улагања у Србију, како је прецизирао, достигла су ниво од приближно 30 милиона евра, при чему развојна помоћ и донације Чешке Србији износе више од 28 милиона евра.
Он је рекао да је укупна робна размена двеју земаља у 2013. години износила 785 милиона долара, и додао да је вредност српског извоза износила 322,4 милиона долара, или чак 88,3 одсто више него у 2012. години.
Председник Републике Чешке Милош Земан истакао је да у Чешкој постоји велико интересовање за то да се са традиционалних облика сарадње пређе на дугорочна улагања у Србију, због чега је та земља и сврстала Србију на листу 12 приоритетних земаља за будуће инвестиције.
Земан је оценио да компаније из Чешке могу да допринесу развоју привреде и побољшању живота у Србији кроз дугорочне инвестиционе пројекте.
Заменик министра индустрије и трговине Чешке Владимир Бартл потврдио је да су чешке фирме спремне да српским партнерима понуде своја решења у области енергетике, саобраћајне инфраструктуре и чистих облика технологија за искоришћавање обновљивих извора енергије.