Београд, 13. фебруар 2014. године – Министар културе и информисања у Влади Републике Србије Иван Тасовац отворио је данас у Атријуму Народног музеја у Београду изложбу "Уметност и идеја државности", у оквиру обележавања националног празника Сретења – Дана државности Србије.
|
Фото: Танјуг |
Тасовац је приликом отварања изложбе аутора Евгеније Блануше рекао да су на њој приказана уметничка дела која се посредно, али на стваралачки аутентичан начин односе на српску револуцију која је започела на Сретење 1804. године, односно на догађаје пресудне за стварање српске државе.
Према његовој оцени, српски културни узлет и нарасла жеђ за просветом тог времена, који су трајали кроз читав 19. век, уобличили су идеју српске државе.
Колико је модерна српска држава настала на оружју Карађорђевих устаника, толико је израсла и из рада великана - Вука Караџића, Доситеја Обрадовића, Петра Другог Петровића Његоша, Филипа Вишњића, митрополита Стефана Стратимировића, Бранка Радичевића, Лукијана Мушицког и Димитрија Давидовића, истакао је министар.
Тасовац је упутио позив посетиоцима да уживају у овој изложби и делима српских сликарских великана 19. века, од Димитрија Аврамовића и Уроша Кнежевића, преко Анастаса Јовановића и Стеве Тодоровића, до Паје Јовановића и других.
Вршилац дужности директора Народног музеја Бојана Борић-Брешковић указала је на то да су уметничка дела приказана на изложби историјска сведочанства судбинских збивања из оног времена проистекла на најприроднији начин, растерећена непосредног утицаја политичких иницијатива, инспирисана романтичарским надахнућем и снажним осећањем националног идентитета.
На изложби су приказани портрети протагониста ослобођења и стварања независне српске државе, најзаслужнијих бораца, војних старешина и стратега, као што су Карађорђе и Милош Обреновић.
Ту су и портрети личности које су пружиле свој допринос као дипломате, творци државних институција, функционери и идејне вође - Илија Гарашанин, Стојан Симић, Аврам Петронијевић и Алекса Симић.
Изложени су и портрети личности заслужних за развој српске културе и просвете - Вука Караџића, Доситеја Обрадовића и Лукијана Мушицког.