Београд, 2. јануар 2014. године – Министар енергетике, развоја и заштите животне средине у Влади Републике Србије Зорана Михајловић рекла је данас да Влада Србије као мањински акционар Нафтне индустрије Србије (НИС) жели да та компанија инвестира у рафинерије у Панчеву и Новом Саду и запошљава младе.
 |
Фото: Бета |
Михајловић, која је и председник Скупштине акционара НИС-а, рекла је у интервјуу агенцији Бета да је докумет Владе Србије о стратегији и плановима развоја НИС-а дорађен и усаглашен са пословодством компаније, осим што је остало да се разреши питање дуга “Србијагаса” од 200 милиона долара.
Она је истакла да је то први документ после пет година од приватизације НИС-а, којим држава дефинише оквире по којима ће се понашати као мали акционар и додала да то не дира права већинског акционара руског “Гаспромњефта”.
Министар енергетике је навела да се ширењем пословања НИС-а у региону, повећањем прераде и уласком у сектор обновљвих извора енергије и градње гасних електрана сигурно отвара простор за запошљавање нових људи.
Михајловић је додала да ће у прва три месеца ове године бити основан буџетски Фонд за заштиту животне средине у коме би требало да буде најмање 2,5 милијарди динара.
Тај фонд ће бити место где ће се сливати сав новац од еколошких такси и омогућити финансирање еколошких пројеката, рекла је Михајловић.
Она је прецизирала да ће фонд за почетак бити финансиран од дуговања јавних предузећа за еколошке таксе и додала да укупна дуговања по еколошким таксама износе најмање 3,5 милијарди динара.
Наплата таксе је поред осталог начин да се сачувају предели у којима се налазе електране и рудна поља, рекла је министар енергетике.
Михајловић је предочила да ће се новац из фонда трошити за пројекте заштите животне средине, према унапред утврђеним критеријумима, а Министарство енергетике, развоја и заштите животне средине ће дефинисати секторе који ће бити приоритети и у односу на то правиће се јавни конкурси и додељивати средства.
Министар енергетике очекује да се одмах по формирању фонда објави јавни позив за пројекте, а приоритет ће бити рециклажа и управљање отпадом, јер могу да допринесу запошљавању.
Она је навела и да су обавезе државе које је наследила од угашеног Фонда за заштиту животне средине приближно 5,8 милијарди динара.
Михајловић је рекла и да ће у прва три месеца 2014. године Скупштина Србије разматрати измене и допуне сета системских еколошких закона, који ће бити усклађени са директивама Европске уније, међу којима су закони о заштити животне средине, о управљању отпадом, о заштити природе и о хемикалијама.
Министар енергетике је истакла и да у овој години мора да се боље уреди однос са рециклажном индустријом, односно са рециклерима, пре свега у области контроле и додала да би према проценама стручњака у рециклажној индустрији, односно у малим и средњим предузећима из те области, могло да се запосли најмање 10.000 људи.