Београд/Подгорица, 29. новембар 2013. године – Министар регионалног развоја и локалне самоуправе у Влади Републике Србије Игор Мировић и министар економије Црне Горе Владимир Каварић потписали су данас Протокол о сарадњи у области трговине, малих и средњих предузећа и међукоморске сарадње, саобраћаја, туризма, пољопривреде, руралног развоја и енергетике.
Мировић је, након прве конститутивне седнице Мешовите комисије за економску сарадњу између Србије и Црне Горе, која је одржана у Подгорици, истакао да су две земље опредељене за унапређење економске сарадње кроз реализацију заједничких развојних пројеката од обостраног интереса.
Према његовим речима, потребно је да Србија и Црна Гора, водећи рачуна о интересима својих привредника, развијају економске односе у максималном капацитету.
Рад Мешовите комисије био је конструктиван и имао је за циљ интензивирање укупних односа између Србије и Црне Горе, указао је министар и додао да је постигнут договор о одржавању заједничког састанка представника двеју земаља.
Његов циљ ће, како је објаснио, бити размена информација и планова који се односе на велике заједничке инфраструктурне пројекте, а нарочито на изградњу аутопута Београд–Бар и реконструкцију железничке пруге на истој релацији.
Каварић је оценио да конституисање Мешовите комисије представља значајан допринос унапређењу економске сарадње Србије и Црне Горе.
Он је саопштио да је са Мировићем постигао договор о смањењу трансакционих трошкова у платном промету између две државе, унапређењу сарадње у области туризма и енергетике, као и приступу европским фондовима који се односе на програме прекограничне сарадње.
Наредни састанак Мешовите комисије биће одржан следеће године у Србији.
Србија је главни спољнотрговински партнер Црне Горе. Црна Гора је за првих 10 месеци ове године из Србије увезла робе и производа у вредности од 426,6 милиона евра, док је извоз у Србију износио 110,7 милиона евра.
Мировић, који борави у дводневној званичној посети Црној Гори, састао се и са потпредседником Владе Црне Горе Рафетом Хусовићем.
Мировић и Хусовић су оценили да је кроз заједничке развојне пројекте и јачу економску прекограничну сарадњу лакше привући средства из претприступних европских фондова.
Такође, они су закључили да је потребно радити на јачању капацитета локалних самоуправа са обе стране границе, с обзиром на то да ће управо оне бити главни носиоци тих активности.