Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > Србија има значајне потенцијале за ефикасније коришћење енергије

Србија има значајне потенцијале за ефикасније коришћење енергије

Београд/Букурешт, 26. новембар 2013. године – Министар енергетике, развоја и заштите животне средине у Влади Републике Србије Зорана Михајловић изјавила је данас у Букурешту да су изградња гасних интерконекција и интерконекција у области електричне енергије приоритети развоја енергетике у Србији.

Фото: Танјуг

Михајловић је на бизнис форуму у оквиру самита премијера 16 земаља источне и централне Европе и премијера Кине рекла да је, с обзиром на стални пораст потрошње енергије не само у Србији, већ и земљама региона, потребно створити услове у којима ће бити могуће искористити све постојеће енергетске потенцијале, али и обезбедити сигурност снабдевања диверсификацијом извора и праваца.

Иако је српска енергетика међу водећима у региону, није лако обезбедити њен развој базиран на европској политици и истовремено на реалним могућностима, навела је она.

Према њеним речима, у случају Србије то значи, пре свега, отварање и развој тржишта, повећање енергетске ефикасности (9 одсто уштеда у финалној потрошњи енергије до 2018. године), повећање учешћа обновљивих извора енергије на 27 одсто у 2020. години у бруто финалној потрошњи, као и усаглашавање са регулативом у области животне средине, али уз обезбеђење енергетске безбедности.

Михајловић је истакла да је отварање и развој интерног и регионалног тржишта процес који је већ започет, а који треба да омогући успостављање функционисања енергетике на тржишним основама и њено боље регионално позиционирање.

Србија има значајне потенцијале за квалитетније и економски и енергетски ефикасније коришћење енергије, али они нису довољни за задовољење целокупних енергетских потреба, додала је она.

Географски положај Србије, као централно позициониране у југоисточној Европи, како је указала, чини да на неки начин представља Запад Истоку и Исток Западу, и да у складу с тим економски развој базира на уравнотеженој сарадњи, користећи искуства великих земаља Истока, попут Кине, Индије и Русије, а истовремено настављајући свој пут ка ЕУ.

Михајловић је подсетила на то да је придруживање ЕУ један од приоритета наше земље, а посебан значај има чланство у Енергетској заједници југоисточне Европе (ЕЗЈЕ).

То нас, како је додала, усмерава у правцу развоја енергетике који ће уважити заштиту животне средине, а посебну пажњу посветити климатским променама.

Наша амбиција је јасна – бити део ЕУ и у области енергетске политике пратити њене циљеве. Енергетска стратегија Енергетске заједнице, која је управо и настала на иницијативу Србије, представља тај линк са енергетском политиком ЕУ, истакла је она.

Михајловић је поручила да је за развој српске привреде неопходно да користи све расположиве ресурсе, што подразумева и угаљ као најзначајни енергетски ресурс, као и воду, али на еколошки одрживи начин.

Она је, такође, подсетила и на чињеницу да је ЕПС прошле недеље потписао уговор са кинеском компанијом ЦМЕЦ за изградњу новог блока термоелектране капацитета 350 мегавата, као и да је започета градња деонице гасовода "Јужни ток" кроз Србију.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs