Београд, 21. новембар 2013. године – Министар привреде у Влади Републике Србије Саша Радуловић изјавио је данас да ће приватизација предузећа у Србији бити завршена до краја 2014. године, као и да ће бити обављена на легалан и легитиман начин.
 |
Фото: Танјуг |
Радуловић је на јавној расправи о Нацрту закона о приватизацији и Нацрту закона о изменама и допунама Закона о стечају, која је одржана у Агенцији за приватизацију, истакао да је до сада у спровођењу приватизационих поступака било корупције.
Министар је објаснио да ће убудуће бити примењиван флексибилнији модел приватизације, с обзиром на то да ће моћи да се продаје цео капитал, али и одређени удео у власништву предузећа.
Он је навео да ће највећи број предузећа која су сада у одређеним фазама приватизације привремено постати власништво државе, по основу конверзије потраживања у право власништва.
Држава је сада највећи поверилац предузећа која треба да буду приватизована, подсетио је Радуловић и додао да сва та предузећа имају имовину чија је вредност мања од њихових обавеза, што значи да је држава изгубила сав капитал у њима.
Према његовим речима, када почне примена новог закона о приватизацији, предузећима која траже нове власнике управљаће приватизациони управници, који ће за савестан рад гарантовати својом имовином.
Те послове ће, како је додао, моћи да обављају и садашњи директори предузећа који су добро радили.
Радуловић је оценио да ће успешности приватизације допринети и измене Закона о планирању и изградњи, с обзиром на то да ће нови власници предузећа постајати и власници земљишта које користе та предузећа.
Министар је објаснио да ће се приватизација убудуће спроводити продајом капитала, а изузетно продајом имовине, док ће, уколико нема купаца за понуђену фирму, бити спровођен поступак реструктурирања по правилима унапред припремљеног плана реорганизације.
Продаја капитала и план реструктурирања, како је предложило Министарство привреде, може се спроводити докапитализацијом, заједничким улагањима, куповином капитала и поверавањем управљања уз поделу добити, указао је Радуловић.
До сада је продаја друштвеног и државног капитала обављана аукцијама, тендерима и на берзи, подсетио је он и нагласио да ће одлуку о начину приватизације доносити Министарство привреде, а на предлог Агенције за приватизацију, док ће Влада одлучивати о предузећима која су од посебног интереса за државу.
Према његовим речима, купац капитала неће моћи да буде домаће правно лице које послује у друштвеном власништву, као ни физичко лице које се показало као несавестан власник раније приватизованих предузећа, које је осуђивано, или се против њега води судски процес због почињених кривичних дела.
У надметању за куповину предузећа у Србији, такође, неће моћи да учествују ни страна правна лица којима управљају домаћа правна и физичка лица, као ни она са оф-шор дестинација, истакао је министар.
Радуловић је објаснио да ће изменама и допунама Закона о стечају бити омогућен аутоматски стечај, као и да ће стечајни управници добити шира овлашћења, при чему ће бити укинута Агенција за лиценцирање стечајних управника, а основана Комора стечајних управника.