Београд, 18. новембар 2013. године – Министар енергетике, развоја и заштите животне средине у Влади Републике Србије Зорана Михајловић указала је данас на то да би Србија до датума приступања ЕУ требало да испуни све обавезе из области заштите животне средине како би тај сектор ускладила са европским стандардима, уз наставак европске подршке у тој области.
 |
Фото: Танјуг |
Михајловић је на свечаности поводом завршетка твининг пројекта ЕУ „Јачање инспекције за заштиту животне средине и релевантних заинтересованих страна у Републици Србији” прецизирала да би Србија, према ранијим проценама, у сектор животне средине требало да уложи приближно 10 милијарди евра како би то поглавље ускладила са европским стандардима.
Србија је већ донела сет прописа који регулишу ту област, а сада се ради на изменама пет системских закона у циљу њиховог усклађивања за захтевима ЕУ, навела је министар.
Она је подсетила на то да се наредне године отвара поглавље 27 које се односи на ту област, и додала да ресорно министарство ради на формирању тима који ће обавити све припреме за то, и који ће водити преговоре са Унијом.
Област заштите животне средине је најтежи део за усклађивање са прописима ЕУ, а његов најзначајнији део јесте контрола примене законских одредби у пракси, указала је Михајловић и додала да ће испуњење тих обавеза почети доношењем акционих планова у сарадњи са локалним самоуправама.
Новац за реализацију тих пројеката, како је додала, постоји како у републичком буџету, тако и у виду донација.
Михајловић је поновила да улагање у ту област не значи само трошење новца, већ и отварање нових радних места кроз "зелену економију", уз оцену да је пројекат који се односи на јачање контроле и еколошких инспекција веома важан за повећање ефикасности у тој области.
Она се осврнула и на критичне тачке по питању инспекције за заштиту животне средине, које се, како је навела, најмање односе на рад инспектора.
Према њеним речима, проблем који постоји у последњих годину дана, и на чијем решавању мора заједнички да се ради, јесте успостављање ефикасније сарадње између инспектора и локалних самоуправа, судова и тужилаштва.
Михајловић је указала и на то да Министарство енергетике очекује и решавање проблема са људским ресурсима у инспекцијама за заштиту животне средине, с обзиром на то да све већи број инспектора напушта службу, што може да буде потенцијално најважнија критична тачка.
Шеф Делегације ЕУ у Србији Мајкл Девенпорт рекао је да је интерес Србије да има ефикасан систем инспекције заштите животне средине, као и да ће ЕУ наставити да буде партнер Србије и да јој помаже у тој области.
Девенпорт је објаснио да постоји транзициони период за усаглашавање сектора животне средине у Србији са стандардима ЕУ, али да је он кратак, због чега се очекује да ће стандарди морати да буду испуњени до датума приступања ЕУ.
Он је истакао да улагања у ту област могу да буду покретач економског развоја, али и да допринесу побољшању стандарда грађана, очувању њиховог здравља и заштити животне средине.
Шеф Делегације ЕУ најавио је скори почетак анализе тог преговарачког поглавља које је веома сложено, и поновио да ће прилагођавање законодавства Србије правилима ЕУ у сектору животне средине бити јако важно у оквиру предстојећих преговора са Унијом.
Девенпорт је подсетио на то да је ЕУ до сада донирала Србији 24 возила и један брод у циљу подршке инспекцији за заштиту животне средине.
Према његовим речима, донације ЕУ Србији у овој области износиле су приближно 700 милиона евра, при чему ће Унија наставити сарадњу са Владом Србије и локалним самоуправама у овој области.
На скупу су представљени резултати пројекта који је имао за циљ побољшање капацитета и ефикасности инспекције за заштиту животне средине на републичком, покрајинском и локалном нивоу, као и унапређење сарадње са заинтересованим странама.
Трогодишњи твининг пројекат, који је реализован у партнерству Министарства енергетике, развоја и заштите животне средине Владе Републике Србије и Агенције за животну средину Репубике Аустрије, финансирала је ЕУ са два милиона евра из претприступних фондова (ИПА).
ЕУ је, поред тога, набавила опрему за инспекторе у вредности од миллион евра, укључујући и 24 возила за инспекцију, брод и опрему за теренски рад и лабораторијска испитивања.
Девенпорт је Михајловић данас у оквиру овог пројекта уручио осам аутомобила за инспекцијску службу Министарства енергетике, које је обезбедила ЕУ.
Такође, више од 200 републичких, покрајинских и локалних инспектора похађало је семинаре и радионице на којима су информисани о најбољим праксама у ЕУ у свим областима заштите животне средине.
Завршној церемонији твининг пројекта ЕУ присуствовали су и амбасадор Аустрије у Србији Јоханес Ајгнер, директор аустријске Агенције за заштиту животне средине Георг Реберниг и помоћник министра енергетике, развоја и заштите животне средине Лепосава Сојић.