Београд/Џакарта, 28. октобар 2013. године – Канцеларија за сарадњу с црквама и верским заједницама Владе Републике Србије саопштила је да је државно-верска делегација Србије, која се налази у посети Индонезији, 25. октобра обишла Истиклал џамију и римокатоличку катедралу у Џакарти.
У саопштењу се наводи да су реис-ул-улема Адем Зилкић и муфтија Мухамед Јусуфспахић том приликом у Истиклал џамији клањали џума намаз.
Делегацију Србије примио је председник Представничког дома Народне скупштине Индонезије Марзуки Али, који је пожелео добродошлицу гостима.
Али је подсетио на то да је у јуну ове године парламентарна делегација Индонезије посетила Србију и изразио задовољство због тога што је она примљена на највишем државном нивоу.
Када је реч о верским питањима, он је објаснио да сваки Индонежанин по уставу има право да слободно одабере вероисповест, уз напомену да из године у годину све цркве и верске заједнице бележе раст.
Патријарх Иринеј је истакао да је наша делегација имала велико задовољство да посети дивну и благословену земљу Индонезију и њен народ.
Иринеј је додао да је са Алијем имао прилику да у јуну размени мишљење о међуверским односима у нашим земљама и подвукао да у Индонезији влада хармонија између религија и народа.
Он је направио паралелу да је и према Миланском едикту тако као да је „идеално примењен“ у Индонезији, да свако из свог срца исповеда веру, гради храмове и преноси своје учење.
Патријарх је закључио да Индонезија тиме даје пример читавом свету и да је верски склад у тој земљи „мио и Богу и људима“.
Такође, он је изразио захвалност Индонезији на томе што је у Србију послала амбасадора Семуела Самсона.
Директор Канцеларије за сарадњу с црквама и верским заједницама Милета Радојевић нагласио је да пријатељство између две земље, које је успостављено пре више од педесет година, не бледи, већ јача.
Радојевић је пренео захвалност председника Републике Србије Томислава Николића Индонезији на принципијелном ставу према очувању територијалног интегритета Србије.
Он је, такође, пренео и пријатељску поруку председника Владе Ивице Дачића да Србија може да буде важна карика за сарадњу Индонезије са европским земљама.
Радојевић је Алију уручио и писмо председника Николића за председника Индонезије Сусила Бамбанг Јудојона.
Државно-верска делегација Србије посетила је и Министарство спољних послова Индонезије, где је разговарала са замеником министра спољних послова Варданом, који је том приликом рекао да се највећи успеси у међуверском разумевању остварују путем дијалога.
Вардана је изразио наду да ће се међуверски дијалог Србије и Индонезије наставити и да ће дати конкретне резултате, а исказао је и жељу да чује више о међуверским односима у Србији.
Патријарх Иринеј је оценио да су међуверски односи у Србији складни, о чему сведочи и формирање наше државно-верске делегације и додао да складни међуверски односи не постоје на Косову и Метохији где су Албанци једнострано прогласили самосталност.
Патријарх се захвалио Индонезији на томе што не признаје самопроглашену албанску сецесију на Косову и Метохији, која је наша света земља са више од 1.500 цркава и манастира, највећих светиња српског народа међу којима је и седиште српског патријарха - Пећка патријаршија.
Радојевић је истакао да је државно-верска делегација Србије задивљена начином на који Индонезија одржава јединство етничких група и верских заједница.
Искуства која је државно-верска делегација Србије стекла у Индонезији биће драгоцена за Србију, рекао је он и поновио да би Трећи билатерални дијалог Србије и Индонезије требало да се одржи 2015. године у Београду.
Делегација Србије посетила је и највећу исламску организацију у Индонезији Надлатул улама, а лидер ове организације Саид Акил Сирој рекао је том приликом да ислам веома поштује хришћанску веру јер потиче из истог извора.
Сирој је додао да Надлатул улама сматра да „ислам мора да буде добра, уљудна и модерна вера“ и додао да је Надлатул улама посредник у решавању верских спорова у земљи и да, када до верских конфликата дође, реч је о злоупотреби у политичке сврхе.
Патријарх Иринеј се сложио с тим да верски конфликти настају када политичари злоупотребљавају верска питања.
Завршну реч током посете Надлатул улами дао је реис-ул-улема Исламске заједнице Србије Адем Зилкић.
Зилкић је рекао да у Србији живи више од 45 националних заједница и да постоји седам традиционалних цркава и верских заједница.
Реис је појаснио да Исламска заједница Србије делује као традиционална и да је потпуно равноправна с другим црквама и верским заједницама које имају тај статус.
Он је додао да су верници Исламске заједнице Србије припадници седам народности, што значи да је превазиђен национални начин организовања и нагласио да међуверски односи у Србији никада нису били бољи.
Реис-ул-улема Адем Зилкић је подвукао да су се након једностраног проглашења независности Косова муслимански верници нашли с две стране границе која је насилно успостављена.
Зилкић је био изричит да проблеми на Косову нису верске већ националне природе.
Такође, реис Зилкић је поручио домаћинима да буду обазриви и не подлегну једнострано проглашеној независности Косова.
Реис је као муслиман замолио представнике Надлатул уламе да подрже своју владу у доследном ставу око косовског питања како „наши верници не би живели с две стране границе“.
Рабин Јеврејске заједнице у Србији Исак Асиел сусрео се са професорима Факулета за друштвене и политичке науке Универзитета Индонезије Чуснул Марјах и Дејвом Лументом, како би се остварила сарадња наших земаља у пољу етнологије и антропологије.
Државно-верска делегација Србије завршила је боравак у Индонезији поводом Другог билатералног међуверског дијалога Србије и Индонезије, а ова посета оцењена је као веома успешна, додаје се у саопштењу.