Београд/Џакарта, 24. октобар 2013. године – Канцеларија за сарадњу с црквама и верским заједницама Владе Републике Србије саопштила је да је јуче државно-верској делегацији Србије у Џакарти приређен богати билатерални програм.
У саопштењу се подсећа на то да делегација Србије учествује на Другом билатералном међуверском дијалогу Србије и Индонезије, а предводе је патријарх Иринеј и директор Канцеларије Милета Радојевић.
Делегацију Србије примио је координациони министар за народна питања Агунг Лаксоно, у присуству заменика министра вера Насарудина Умара. Координационо министарство за народна питања Индонезије је кровни државни орган за осам министарстава.
Радојевић је том приликом пренео поздраве председника Србије Томислава Николића председнику Индонезије Сусилу Бамбанг Јудојону.
Он је поручио да Србија цени и никад неће заборавити подршку коју Индонезија даје њеном виталном интересу – очувању целовитости и непризнавању једнострано проглашене независности Косова.
Радојевић је, такође, пренео и поруку председника Владе Републике Србије Ивице Дачића да се нада сусрету влада двеју земаља на министарском нивоу и проширењу билатералне сарадње.
Директор Канцеларије је, поред тога, нагласио да је државно-верска делегација Србије спремна да пренесе наша искуства на пољу међуверских односа, као и да прихвати искуства Индонезије на том пољу.
Патријарх Иринеј је указао на историјско пријатељство двеју земаља, при чему је истакао да нам је свима велика част то што односе са Индонезијом сада можемо да негујемо и учвршћујемо.
Према његовој оцени, односи између традиционалних цркава и верских заједница у Србији су пријатељски и међуверска сарадња даје плодоносне резултате.
Иринеј је навео да га радује то што види како многољудна Индонезија одржава добре међуетничке и међуверске односе у свом друштву.
Лаксоно је оценио да су пријатељски односи Индонезије и Србије историјски и да их спајају етничка и културна разноликост.
Министар је изразио захвалност у име председника и потпредседника Републике Индонезије и нагласио да је Индонезија постојана у ставу да неће признати једнострано проглашену независност Косова.
Умар је у разговору објаснио спољнополитичку улогу Министарства вера Индонезије, сарадњу с иностраним црквама и верским заједницама, посебно исламским заједницама широм света.
Он је подсетио на то да је посетио Србију пре неколико месеци и нагласио да ће Индонезија наставити да даје стипендије српским студентима који се определе за наставак школовања у тој земљи.
Након овог сусрета одржана је међуверска конференција на којој је било речи о верским и културним различитостима.
Индонезија је формирала државно-верску делегацију коју су, поред функционера из министарства спољних послова и вера, чинили универзитетски професори муслиманске, протестантске, римокатоличке, хиндуистичке, будистичке, конфучијанистичке и православне вероисповести.
Други билатерални међуверски дијалог Србије и Индонезије био је прилика за сусрет свих великих религија света.
Том приликом су размењена искуства о међуверском саживоту и складу у двема земљама, а представљени реферати су обогаћени разменом мишљења и додатним питањима.
Две делегације су постигле договор о томе да објаве зборнике са скупа и да се међуверски дијалог Србије и Индонезије настави.
Вечерње богослужење уприличено је у православној цркви Светог Томе. Служби су присуствовали православни Индонежани и представници српске дијаспоре, а са индонежанским свештенством служио је протођакон Радомир Ракић.
Патријарх Иринеј је присуствовао служби, а по њеном завршетку је одржао беседу.
Делегација Србије сутра наставља радну посету Индонезији, додаје се у саопштењу.