Београд, 5. октобар 2013. године – Министар финансија у Влади Републике Србије Лазар Крстић изјавио је да држава има два приоритетна задатака - да обезбеди финансијску стабилност земље и здрав раст привреде, за чије је остваривање потребно учинити напредак у пет области.
Крстић је синоћ, затварајући дводневну међународну конференцију "Квантни скок", прецизирао да су то наплата пореза и акциза, реформа јавног сектора, коначно решавање проблема јавних предузећа у реструктурирању, заустављање раста јавног дуга и креирање новог пословног амбијента, које је, како је оценио, можда и најважније.
Министар је проценио да ће јавни дуг, који је на крају прошле године износио готово 19 милијарди евра, на крају 2013. године достићи 21 милијарду евра.
Јавни дуг ће, како је објаснио, морати да расте до тренутка када ће бити на одрживом нивоу, при чему ће за постепено смањивање јавног дуга бити потребно три до четири године.
Крстић је указао на то да приближно милијарду евра, односно 10 одсто укупних државних трошкова, оде на камате.
Према његовим речима, огроман део привреде је у предстечајном стању, а четвртина до трећина банкарских зајмова се не отплаћује, што води у неликвидност.
Министар је изразио уверење да тешка ситуација у привреди може да се поправи, и истакао да се економски проблеми у Србији морају решавати систематично и системски, при чему ће сви морати да понесу терет уколико се жели да најављене мере дају ефекте.