Мир и слога међу људима први услов добробити и будућности човечанства
Београд/Њујорк, 7. септембар 2013. године – Патријарх српски Иринеј поручио је синоћ да је српски народ, иако су га задесиле многе несреће, одлучан да се свим силама укључи у заједнички светски пројекат стварања претпоставки за праведан и трајан мир међу људима, народима и државама јер је то једини пут који води опстанку човечанства.
Патријарх је у Генералној скупштини Уједињених нација (ГС УН), на "Високом форуму о култури мира" где је говорио на позив председавајућег ГС УН Вука Јеремића, истакао да су мир и слога међу људима и народима први услов добробити и будућности човечанства.
Он је подсетио на то да је српски народ на Косову лишен права на живот достојан човека, и упутио позив свима да се моле за мир и делају тако да мир превагне над ратом, а дијалог над диктатом силе.
Према његовим речима, заједнички циљ нам мора бити да мир у свету буде одржив и трајан, што, с обзиром на поуке прошлости и искушења садашњости, изгледа као далек и тешко остварив циљ, али је то и једини пут који води опстанку човечанства.
Патријарх је нагласио да је предуслов за приближавање том циљу да се сви - без обзира на верске, етничке, културне и политичке припадности и разлике, свако у оквиру својих моћи, надлежности и дужности, доследно и без примене двоструких мерила, залажу за поштовање начела равноправности и правичности у међународним односима.
Он је подсетио на то да у православном хришћанству и у хришћанству уопште мир не значи само одсуство рата већ, првенствено, присуство духовних квалитета - прихватања и поштовања других и другачијих, њихове слободе и достојанства, њиховог богоданог и природног права на сва добра која иначе и себи желимо.
Ако се надахњујемо таквом духовношћу, мир ће бити могућ за читаво човечанство, нагласио је патријарх Иринеј.
Он је посетио и Мисију Србије при Уједињеним нацијама у Њујорку, где га је дочекао амбасадор Милан Милановић, као и Генерални конзулат Србије у Њујорку, где су га примили генерални конзул Мирјана Живковић и конзул Горан Савић, наводи се у саопштењу Српске православне цркве (СПЦ).