Београд, 31. јул 2013. године – Директор Канцеларије за сарадњу с црквама и верским заједницама Владе Републике Србије Милета Радојевић и његови сарадници Томислав Бранковић и Мирољуб Радосављевић посетили су јуче, на позив епископа шабачког Лаврентија, манастир Светог Николаја у Соколу, где су разговарали са учесницима манифестације "Моба 2013".
 |
Фото: vere.gov.rs |
У саопштењу ове канцеларије наводи се да су епископ Лаврентије и свештеници упознали представнике Канцеларије са овогодишњим програмом те манифестације, чија је суштина у окупљању српске деце из расејања, деце из Србије, пре свега са Косова и Метохије и Републике Српске, ради очувања српског језика, традиције, историје и обичаја српског народа.
Деца у Соко Граду ове године бораве 21 дан, под надзором васпитача и стручних сарадника, где уз дружење присуствују и предавањима из горе поменутих области.
Ове године у манифестацији учествује 125 младих, и то 11 Руса који су рођени и живе у Немачкој, 25 са Косова и Метохије, 26 из Македоније, осам из Америке, двоје из Аустрије, једно из Словеније, 15 из Републике Српске и 37 из Србије.
Једна од девојака у групи младих из Чикага је директни потомак Николе Тесле.
Деца су за госте припремила краћу приредбу, а најјачи утисак оставила је женска певачка група из Чикага певањем косовских песама, имајући у виду чињеницу да те младе девојке врло слабо, или уопште не говоре српски језик.
Пре почетка приредбе деци су се обратили епископ Лаврентије и Милета Радојевић, који је након Соко Града обишао и село Богоштицу и манастирски комплекс, који ће по идеји владике Лаврентија бити центар окупљања уметника. Сама црква је реплика Његошеве капеле са Ловћена, а центар је посвећен великој српској песникињи Десанки Максимовић.
Центар је у потпуности завршен и преостало је још сређивање и набавка ентеријера. У манастиру тренутно борави један монах.
Крупањ је живописна варошица и на неки начин центар овога краја. У порти се налазе два храма, један поред другог. Старија црква је покривена шиндром, али је дошло до знатних оштећења крова који би, свакако, требало заменити. У новијем храму налази се и костурница где су похрањени остаци српских ратника са Мачковог камена из 1914. године, а који је у непосредној близини Крупња. Спомен-костурници потребна је темељна реконструкција.
На крају посете Епархији шабачкој представници Канцеларије посетили су село Красаву, где је подигнут потпуно нови храм и парохијски дом захваљујући помоћи мештана, пре свега једног од њих који се успешно бави бизнисом у Русији и који се на овај начин одужио завичају, као и средствима Канцеларије за сарадњу с црквама и верским заједницама.