Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > "Јужни ток" учиниће Србију економски просперитетнијом

"Јужни ток" учиниће Србију економски просперитетнијом

Београд, 11. јул 2013. године – Председник Владе Републике Србије Ивица Дачић изјавио је данас да ће Србија у наредних осам година уложити 10 милијарди евра у развој енергетског сектора, чиме ће бити остварена нова инвестициона целина.


Дачић је на конференцији "Јужни ток: еволуција гасовода", која је одржана у хотелу "Хајат", саопштио да ће у наредне три године у нафтни сектор бити инвестирано три милијарде евра, у обновљиве изворе две милијарде евра, а у гасни сектор, такође, око две милијарде евра.

Председник Владе је указао на то да односи са руским "Гаспромом" и изградња "Јужног тока" у дужини од 440 километара имају изузетан значај.

Он је истакао да је то најважнији пројекат у гасној привреди, заједно са изградњом складишта у Банатском двору и Итебеју, чиме ће Србија постати важан фактор у региону када је реч о енергетској стабилности.

Према његовој оцени, пројекат "Јужни ток" даће, такође, значајан допринос запошљавању домаћих предузећа и грађана.

Овај пројекат је ослонац заједничке европске будућности свих држава кроз које пролази, навео је Дачић, уз напомену да је Влада Србије свесна својих обавеза и да ће их на време испунити.

Он је прецизирао да ће у 2016. години производња гаса бити 11,8 милијарди кубних метара годишње, док ће 2020. и 2021. године она износити 36 милијарди кубних метара, а 2025. године 40 милијарди кубних метара природног гаса.

Председник Владе је истакао да ће гасни прстен повезивати и Румунију, Бугарску, Хрватску и Македонију, а у плану је и повезивање са Републиком Српском и БиХ.

Развој енергетске политике омогућиће сигурно снабдевање Србије енергијом и убрзани економски развој, поручио је Дачић, уз напомену да се енергетски развој Србије базира на чистим технологијама.


Министар енергетике, развоја и заштите животне средине Зорана Михајловић рекла је да је Влада Србије у протеклих 10 месеци највише урадила на реализацији пројекта "Јужни ток", који ће, како је оценила, учинити да Србија постане лидер у сектору гаса у региону.

Михајловић је указала на то да ће гасовод "Јужни ток" нашу земљу учинити економски просперитетнијом и конкурентнијом.

Без енергетске инфраструктуре нема економског опоравка, развоја, доласка инвеститора и унапређења конкурентности, оценила је она.

Према њеним речима, циљ Владе је да се повећа конкурентност домаће привреде, што се може остварити диверсификацијом у снабдевању гасом, а кроз изградњу "Јужног тока" и гасовода између Србије и Бугарске.

Говорећи о плановима у енергетској политици, Михајловић је рекла да је, поред реализације "Јужног тока", у плану и да се активирају и домаће компаније које ће радити на изградњи тог пројекта, као и да се покрене индустрија која користи гас, што подразумева инвестиције од 300 милиона евра и отварање 6.000 нових радних места.

Истовремено, како је додала, планирана је и изградња гасних електрана и наставак гасификације Србије.

Она је изразила наду и у реализацију крака "Јужног тока" ка Републици Српској и Македонији, што ће помоћи да Србија буде водиља у региону у гасном сектору.

Михајловић је подсетила на енергетски споразум између Србије и Русије, као и на потписивање дугорочног гасног споразума прошле године, што треба да обезбеди енергетску стабилност и сигурност.


Амбасадор Руске Федерације у Србији Александар Чепурин рекао је да Руска Федерација придаје велики значај реализацији паневропског пројекта "Јужни ток", који ће омогућити повезивање источних и западних делова Европе.

Чепурин је истакао да ће то бити нови корак у процвату Европе, која више неће бити ограничена никаквим "берлинским зидовима", и додао да председник Русије Владимир Путин није без разлога присуствовао почетку радова на том великом инфраструктурном пројекту.

Србија и Русија ће увек бити део једног европског континента, поручио је амбасадор, уз оцену да је "Јужни ток" један од највећих инфраструктурних пројеката у Европи.

Он је напоменуо да је "Јужни ток" руски пројекат, у коме су, осим руских, присутни и акционари из Немачке, Француске и Италије, и додао да у пројекту учествује 10 земаља.

Према његовим речима, "Јужни ток" ће до 2020. године обезбедити око 10 одсто европских потреба за гасом, односно њиме ће дотицати 63 милијарде кубика, од потребних 630 милијарди кубика.

Чепурин је указао на позитивне перспективе развоја тржишта гаса у Европи, с обзиром на то да је ове године у ЕУ потрошња гаса повећана за 12 одсто.

Реализација овог великог пројекта, како је оценио, посебно је значајна у условима економске кризе, јер омогућава додатне инвестиције, запошљавање људи и економски раст.

Он је изразио очекивање да ће и Србија и Русија, као партнери у том пројекту, испунити своје уговорне обавезе.

Гасовод "Јужни ток" преносиће руски гас испод Црног мора гасоводом дужине 900 километара, преко Бугарске, Србије до других европских земаља.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs