Креирање повољног амбијента за развој женског предузетништва
Београд, 18. јун 2013. године– Државни секретар Министарства рада, запошљавања и социјалне политике Стана Божовић најавила је данас да ће Влада у наредном периоду активним мерама подржати жене да се што више ангажују у сектору предузетништва.
Божовић је на презентацији резултата истраживања о реалном пословном окружењу у којем послују жене предузетници у Србији истакла да само 26 одсто предузетника чине жене, а само четири одсто њих су власници или директори привредних субјеката, што је веома мали број.
Она је навела да је истраживање, које су спровели Унија послодаваца Србије и Међународна организација рада, показало да се приближно половина (47 одсто) приватних фирми којима управљају жене угаси у току првих пет година самосталног пословања, док се код оних које су у власништву мушкараца, то догоди у 38 одсто случајева.
Помоћник министра финансија и привреде Нина Самарџић навела је да то министарство тренутно спроводи нови пилот програм за невладине организације и удружења грађана, у оквиру којег они могу да кандидују пројекте који се, пре свега, односе на подстицање свести код жена о томе да је иновативност њихова будућност и да могу да развију своју бизнис идеју.
Она је саопштила да је јавни позив недавно затворен и да комисија сада разматра пријаве, и додала да осим тог програма, који реализује Министарство, и Национална агенција за регионални развој спроводи два програма подршке женском предузетништву.
Према њеним речима, један је у току и траје до 24. јуна, а намењен је женама предузетницима које могу да кандидују одређене активности које се тичу унапређења њихових производа, услуга и технолошких поступака.
Други се односи на истицање и промовисање примера добре праксе успешних жена предузетника у четири региона Србије, у оквиру којег ће оне, осим добијања новчаних награда, моћи и да се промовишу на Сајму предузетништва "Бизнис база", указала је Самарџић.
Представник Уније послодаваца Србије Светлана Будимчевић навела је да су жене предузетници препознате као групација којој треба пружити подстрек јер могу значајно да допринесу економском бољитку државе.
Она је истакла да је неопходно радити на креирању повољног амбијента за развој женског предузетништва, на оснаживању институција, већој промоцији и видљивости женског бизниса, доступности кредита и финансија, као и на реформи образовања, односно образовног система када је реч о области менаџерског система.
Будимчевић је навела да је истраживање показало да се женско предузетништво суочава са проблемима недостатка повољних извора финансирања, високим трошковима који оптерећују пословање, компликованим процедурама и високим нивоом сиве економије.