Београд, 5. јун 2013. године – Министар културе и информисања у Влади Републике Србије Братислав Петковић изјавио је данас, представљајући пресек активности ресорног министарства за мај, да је прошлог месеца у реновираном простору отворен Музеј Српске православне цркве, који је први пут добио засебан улаз.
 |
Фото: Фонет |
Петковић је на конференцији за новинаре потврдио да је у припреми документација за завршетак реконструкције Музеја савремене уметности, као и да се припрема документација за завршетак реконструкције Народног музеја и Историјског музеја Србије.
Он је навео да је Влада Србије, у оквиру појачаних активности на правној заштити културног наслеђа, на предлог ресорног министарства утврдила два непокретна културна добра – Соколски дом у Обреновцу и локалитет Анине у селу Ћелије.
Петковић је подсетио на то да је делегација ресорног министарства учествовала на Првом министарском форуму културне сарадње Кине и земаља централне и источне Европе у Пекингу, чија је тема била “Унапређење практичне сарадње и стварање лепше сутрашњице”.
Током посете Кини потписан је Програм сарадње у области културе и уметности између Министарства културе и информисања Србије и Министарства културе Кине за период од 2013. до 2016. године, у циљу унапређења међусобне сарадње у смеру културне и уметничке размене и успостављања културне везе између две земље, указао је министар.
Он је подсетио на то да је отворена изложба “Уметност средњовековне Србије” Народног музеја у Византијском музеју у Атини, као и да је током посете Грчкој уручен Предлог Протокола о сарадњи између Министарства културе и информисања Владе Србије и Министарства културе Грчке у области књижевности и преводилаштва.
Петковић је рекао и да је 30. маја отворен павиљон Србије на 55. бијеналу савремене уметности у Венецији, где се наша земља представља заједничким пројектом Владимира Перића и Милоша Томића “Нема ничега између нас”.
Министар је подсетио и на обележавање 1.700 година од доношења Миланског едикта у Виминацијуму отварањем изложбе “Константин Велики и Милански едикт 313. – Рађање хришћанства у римским провинцијама на тлу Србије” и извођењем опере “Аида”.
Такође, како је навео, у Београду су од 28. маја до 2. јуна одржани Дани алжирске културе, у чијој су реализацији учествовали Народно позориште, Народна библиотека Србије и Етнографски музеј.