Београд, 14. мај 2013. године – Министар финансија и привреде у Влади Републике Србије Млађан Динкић изјавио је данас да је рационалнијим трошењем буџетских средстава могуће остварити огромне уштеде, које би се затим усмериле ка привреди и грађанима.
Динкић је на округлом столу "О користима система финансијске контроле" у Палати Србија истакао да је успостављање јаче финансијске дисциплине неопходно јер без ње нема ни јаке државе, и додао да подржава оштру политику Државне ревизорске институције (ДРИ).
Он је рекао да се прати како министарства спроводе Закон о ограничењу рокова плаћања, који је 31. марта ступио на снагу, а чији је циљ, између осталог, увођење финансијске дисциплине.
Министар је указао на то да је утврђено да се велики део буџетских корисника уопште није пријавио у систем, иако је добио опомене од Управе за трезор, и истакао да је због тога дао налог да се онима који се нису евидентирали обуставе сва плаћања.
Према његовим речима, предуслов за успешно спровођење Закона о ограничењу рокова плаћања јесте да постоји евиденција свих индиректних и директних буџетских корисника.
За примену система интерне финансијске контроле у пракси најважније је успостављање нове административне културе и свести, нагласио је он и додао да ће за то бити потребно време и примена санкција, али да неће бити компромиса.
Динкић је подсетио на то да је Србија у прошлој години имала огроман буџетски дефицит и растући јавни дуг, уз напомену да је ситуација сада побољшана, али да ни изблиза није решена.
Министар је поручио да је неопходно да се дефицит даље смањује, а да се јавни дуг држи испод границе од 60 одсто БДП-а, са тенденцијом смањења у наредним годинама.
Председник ДРИ Радослав Сретеновић истакао је да је за враћање поверења грађана у институције и обезбеђење предуслова за бржи економски раст и развој земље неопходно да се створе кредибилне, поуздане, ефикасне, транспарентне и одговорне институције.
Сретеновић је нагласио да је то један од предуслова уласка Србије у Европску унију, и додао да је основ за изградњу таквих институција успостављање механизма интерне финансијске контроле у јавном сектору, односно ефикасно финансијско управљање.
Он је указао на то да је неопходна реформа јавних финансија, у оквиру које успостављање финансијских контролних механизама заузима важно место, с обзиром на то да је циљ да се јавна средства троше економично, ефикасно, ефективно и у складу са прописима.
Округлом столу су присуствовали и министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Горан Кнежевић, министар грађевинарства и урбанизма Велимир Илић, министар просвете, науке и технолошког развоја Жарко Обрадовић и министар регионалног развоја и локалне самоуправе Верица Калановић.