Београд, 10. мај 2013. године – Министар културе и информисања у Влади Републике Србије Братислав Петковић најавио је данас да ће Музеј Српске православне цркве (СПЦ) бити отворен за јавност 30. маја и подсетио на то да су током априла отворени изложбени простор Историјског музеја Србије и нова поставка Конака кнеза Милоша.
|
Фото: Фонет |
Петковић је на конференцији за новинаре, на којој је представио пресек активности Министарства културе и информисања за април, навео да Музеј СПЦ, који је до сада био затворен за јавност, поседује врхунске експонате, такозване нулте категорије.
Он је истакао да је у априлу, изложбом „Карађорђевићи и Обреновићи у збиркама Историјског музеја Србије“, отворено приближно 1.200 метара квадратних изложбеног простора Историјског музеја Србије, при чему би до краја године требало да буде отворено још 1.500 квадратних метара.
Министар је напоменуо да је у години, у којој овај музеј обележава пола века постојања, председник Србије Томислав Николић уручио тој установи Сретењски орден трећег степена.
До краја године требало би да буде отворена нова изложба поводом 100 година Првог светског рата у сарадњи са Музејом Великог рата у граду Моа, а у плану је и сарадња са Министарством културе Руске Федерације, навео је Петковић.
Такође, министар је саопштио и да су комисије у области савременог стваралаштва и креативних индустрија, чији је задатак био да одаберу пројекте које ће суфинансирати ресорно министарство у овим областима, завршиле свој рад.
Он је додао да ће бити подржано више од 400 пројеката, и напоменуо да ће у наредних неколико дана бити формализоване одлуке, а након тога и објављене на сајту Министарства културе и информисања.
Према његовим речима, Сектор за међународну сарадњу овог министарства припрема се за наступ Србије на Сајму књига у Варшави, где ће се Србија први пут самостално представити преводима са српског на пољски, укључујући и избор поезије Милоша Црњанског.
Такође, како је навео, у току су и припреме за Сајам књига у Солуну, где је планирано да се представи превод збирке прича српских савремених аутора чија је тема Грчка.
Оба сајма биће одржана у периоду од 16. до 19. маја, навео је министар.
Он је истакао да је делегација Министарства културе и информисања учествовала у раду Савета министара културе југоисточне Европе и Форума словенских култура у Словенији, као и на 10. међународној конференцији министара културе земаља чланица Савета Европе која је одржана у Москви.
Петковић је напоменуо да се у оквиру програма обележавања 1.700 година од доношења Миланског едикта одвијају радови у Виминацијуму, у Римској арени и Римској вили, где је планирано да 18. маја буде отворена изложба „Константин Велики и Милански едикт 313. – Рађање хришћанства у римским провинцијама на тлу Србије“ и изведена опера „Аида“.
|
Фото: Фонет |
Помоћник министра за информисање и медије Драган Коларевић навео је да су радне групе завршиле рад на закону о електронским медијима и закону о јавним аудио-визуелним сервисима, као и да ће ускоро кренути јавна расправа о њима.
Коларевић је навео да ће на сајту
Министарства културе наредне недеље бити објављени текстови ових докумената, који ће регулисати рад електронских медија и јавних сервиса – Радио-телевизије Србије и Радио-телевизије Војводине.
Јавна расправа, која ће трајати више од 20 дана, биће одржана у Новом Саду, Крагујевцу и Београду, тако да ће сви заинтересовани имати прилику да у њој узму учешће, нагласио је он и изразио наду да ће до почетка календарског лета ови закони бити у скупштинској процедури.
Државни секретар Министарства културе и информисања Зоран Аврамовић саопштио је да је завршена прва верзија Националне стратегије за културу, која је тренутно у фази "дораде", након чега се може очекивати јавна расправа о поменутом документу.
Аврамовић је навео и да прва верзија Националне стратегије за културу има приближно 70 страница, и да би на јавној дискусији требало да се нађе за два до три месеца.
Он је нагласио да је ресорно министарство, у складу са Законом о култури, у обавези да донесе ту стратегију, што ће овај сазив Министарства и урадити.