Београд, 18. април 2013. године – Министар регионалног развоја и локалне самоуправе у Влади Републике Србије Верица Калановић најавила је данас да би Национални план регионалног развоја од 2014. до 2020. године, који ће дефинисати нови концепт регионалне политике Србије, требало да се нађе у Скупштини Србије до краја године.
 |
Фото: Танјуг |
Калановић је на отварању конференције "Интеграција секторских политика - допринос регионалном развоју" у Палати Србија, објаснила да ће се тај план заснивати на потпуно другачијем концепту регионалне политике у односу на досадашњи, односно не на концепту развојне помоћи, већ на унапређењу потенцијала самих региона.
Тамо где то буде потребно, како је додала, предвиђено је и обезбеђивање средстава споља како би се превазишле огромне регионалне разлике.
Она је указала на то да је тај нови концепт усмерен на решавање два кључна проблема Србије, а то су незапосленост и огромне регионалне разлике које сада постоје, при чему је нова регионална политика у Србији замишљена тако да подржи све регионе и области у нашој земљи.
Према њеним речима, циљ је да се зауставе миграције, унапреди перспектива, обезбеди економски развој у свим регионима и да људи живе, раде и заснивају породице у местима у којима су рођени.
Калановић је указала на то да је традиционални концепт интервенције државе на ублажавању регионалних разлика био оријентисан само на уједначавање нивоа развијености и прерасподели постојећег богатства.
Она је објаснила да се регионални развој бави територијама на којима се укрштају секторске политике које морају да буду потпуно синхронизоване и да дају пуне ефекте, како се не би поновило искуство из претходног периода да се добре мере потиру, а ефекти уложеног новца изостају.
Нови концепт регионалног развоја, како је истакла, има четири кључна приоритета– унапређење људских ресурса у погледу образовања, запошљавања и прихода, унапређење инфраструктуре, подршку постојећим предузећима и инвестицијама и изградњу институцијалних капацитета на локалном, регионалном и националном нивоу.
Калановић је нагласила да је тај нови концепт усаглашен са принципима Европске уније, која је регионални развој до 2020. године ставила у први план.
Шеф Делегације ЕУ у Србији Венсан Дежер оценио је да је Србији неопходна нова политика регионалног развоја како би се унапредила економија руралних средина, али и због тога што ће то допринети процесу евроинтеграција земље.
Надамо се отварању приступних преговора са Србијом и сви жељно очекујемо резултате које ће ваша земља остварити на том путу, истакао је Дежер.
Он је навео да је из перспективе ЕУ веома важно да се види у ком правцу Србија жели да се креће када је реч о инвестирању у регионе, како би и Унија знала где да усмери новац.
На конференцији "Интеграција секторских политика - допринос регионалном развоју" представници Министарства регионалног развоја и локалне самоуправе ће кроз дводневну радионицу, заједно са представницима других надлежних министарстава, радити на Националном плану регионалног развоја.
Европска унија пружа подршку ресорном министарству у процесу израде овог документа кроз пројекат „Подршка развоју регионалне политике на националном нивоу“ (РегПол пројекат).