Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > Србија за спровођење заједничке пољопривредне политике ЕУ

Србија за спровођење заједничке пољопривредне политике ЕУ

Београд, 27. март 2013. године – Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде у Влади Републике Србије Горан Кнежевић изјавио је данас да Србија улаже велике напоре како би се придружила спровођењу заједничке пољопривредне политике Европске уније.


Кнежевић је на свечаности поводом завршетка твининг пројекта "Јачање капацитета Србије у прихватању ЕУ фондова намењених руралном развоју у претприступном периоду" навео да Србија ствара препознатљиви пословни амбијент, уговара велике инвестиције, као и да ради на едукацији свих актера пољопривредне производње – од фармера, преко ангажованих у пољопривредно-прерађивачкој индустрији, до државних службеника.

Овај твининг пројекат ЕУ је финансирала са 4,5 милиона евра и његов циљ је формирање ИПАРД агенције и Управљачког тела у складу са захтевима ЕУ, припрема и примена плана обуке за ова два тела, као и помоћ Србији у процесу интеграција у ЕУ, истакао је министар.

Шеф Делегације ЕУ у Србији Венсан Дежер напоменуо је да пољопривреда у Србији има велики значај за укупну привреду земље, и навео да ова привредна грана чини 25 одсто укупног извоза.

Дежер је саопштио да је последњи попис у Србији показао да 55 одсто српског становништва живи у сеоским крајевима, што значи да је пољопривреда, на посредан или непосредан начин, присутна у свакој породици у Србији.

ЕУ је свесна значаја пољопривреде за Србију и током ових година системски је подржавала српски аграр, навео је он и додао да је ЕУ покушавала и да утиче на структурне промене и модернизацију српске пољопривреде.

Шеф Делегације ЕУ је истакао да 52 одсто укупног српског аграрног извоза иде на тржиште Уније, при чему је у прошлој години та размена износила 1,1 милијарду евра.

Када је реч о производњи хране, и Србија и земље ЕУ имају сличне изазове, међу којима је и тај да грађани траже безбедност и квалитет, за шта је потребно поверење у пољопривреду, навео је Дежер.

Према његовим речима, пољопривреда је након последњег пописа у Србији добила основу за даљи развој јер се сада зна чиме се располаже, а то ће омогућити и лакшу аграрну политику.

За даљи развој аграра, како је истакао, неопходно је да Србија обезбеди и усклађивање прописа са ЕУ, као и даља транспарентност када је реч о подели субвенција пољопривредницима.

Твининг пројекат "Јачање капацитета Србије у прихватању ЕУ фондова намењених руралном развоју у претприступном периоду" спровођен је од августа 2010. до априла 2013. године.

У његовој реализацији сарађивали су Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Владе Републике Србије, Агенција за пољопривреду и Министарство за рурални развој Мађарске, Агрармаркт и Министарство пољопривреде Аустрије, као и Министарство за храну, пољопривреду и шумарство Баварске.

У раду данашњег скупа, између осталих, учествовао је и амбасадор Мађарске у Србији Оскар Никовиц.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs