Београд, 26. март 2013. године – Министар грађевинарства и урбанизма у Влади Републике Србије Велимир Илић оценио је данас на конференцији "Заштита животне средине у Србији" да су потребна већа улагања у пројекте уштеде енергије, што ће допринети и већој производњи и изградњи много здравије Србије.
 |
Фото: Фонет |
Илић је на конференцији, коју је организовала Канцеларија Асоцијације италијанских привредника у Србији, навео да се у домаћем грађевинарству већ примењује зелена градња, чиме се праве огромне уштеде енергије.
Он је истакао да се и нова насеља која су у изградњи, као што је насеље "Степа Степановић" на Вождовцу, граде по најновијим директивама ЕУ, и упозорио на то да је велики проблем Србије екологија, што је план на којем се мало радило последњих година.
Према његовој оцени, неопходне су конкретније акције у области заштите животне средине, али оне захтевају и велика средства, која се могу добити из фондова и кредитне линије ЕУ.
Државни секретар Министарства енергетике, развоја и заштите животне средине Владе Републике Србије Владан Здравковић подсетио је на то да је Влада усвојила сет закона из области енергетске ефикасности и обновљивих извора енергије, као и акциони план из области обновљивих извора енергије, који је директно повезан са енергетском ефикасношћу.
Извршили смо хармонизацију великог број чланова закона са стандардима ЕУ и више од 90 одсто њих усклађено је са европским директивама, указао је Здравковић и најавио да ће до краја године то бити учињено са свим законима, изузев оних који су прескупи за српску индустрију.
Он је истакао да је Србија по питању хармонизације закона из области енергетске ефикасности далеко испред Црне Горе и Македоније, земаља које такође теже уласку у ЕУ.
Амбасадор Италије у Србији Армандо Варикио говорио је о питањима посвећеним заштити животне средине и изазовима у овој области са којима се суочавају земље ЕУ, а који на овом плану предстоје и Републици Србији.
Према његовим речима, Италија је, захваљујући чланству у ЕУ, научила како да буде протагониста светске економије, а стандарди које Унија прописује не треба да се посматрају као обавеза, већ као могућност за даљи развој.
Варикио је оценио да су предстојећи дани јако важни за Србију по питању чланства у ЕУ, и истакао да Влада Италије пружа велику подршку европском путу Србије.
Интереси Италије су коресподентни са интересима Србије, због чега тражимо начин за сарадњу, с обзиром на то да у Србији постоје велике могућности за улагања, тако да није случајно то што ће Италија до 2015. године постати највећи партнер Србије у области заштите животне средине, поручио је амбасадор Италије.
Он је оценио да Србија има велики потенцијал у људским ресурсима, али и да је неопходно да се поједноставе правне процедуре и да се нормативни оквири прилагоде предузетницима како би и саме компаније биле активније.
Председник организације "Конфиндустрија Србија" Ерик Косута нагласио је да заштита животне средине треба да буде један од приоритета сваке државе.
Заштитом животне средине добија се и могућност економског напретка. Пример је Словенија, која на месечном нивоу отпрема приближно 1.200 контејнера отпада према Далеком истоку, што је 25.000 тона отпада пластике и скоро исто толико отпадног папира, указао је он.