Београд, 1. фебруар 2013. године – Министар финансија и привреде у Влади Републике Србије Млађан Динкић изјавио је данас да ће током фебруара бити потписан међудржавни споразум Србије и Уједињених Арапских Емирата (УАЕ) у бројним областима, који ће бити и правни основ за уговор са компанијом Ал Дахра.
 |
Фото: Танјуг |
Динкић је након састанка са делегацијом те компаније у Министарству финансија и привреде навео да је циљ да уговор са Ал Дахром буде закључен током марта, када ће бити основано и заједничко предузеће у коме ће Србија имати 20 одсто, а Ал Дахра 80 одсто власништва.
Он је истакао да је предуговор о сарадњи са Ал Дахром потписан у Абу Дабију 13. јануара и напоменуо да ће представници те компаније већ од сутра бити у контакту са представницима комбината који су предмет уговора како би се резултати сарадње видели већ у овој сезони.
Према његовим речима, Ал Дахра је једна од највећих компанија у области агроиндустрије у свету и прошле године је извезла пољопривредне производе у вредности од 800 милиона долара.
Они се не баве само пољопривредном производњом, већ имају и огромну мрежу трговина, саопштио је министар и додао да је то јако важно за све српске пољопривреднике.
Поред тога што ће се они бавити пољопривредном производњом у Србији, сигуран сам да ће се Ал Дахра појавити на тржишту и као један од поузданих купаца вишкова пољопривредних производа, нагласио је Динкић.
Са запосленима седам пољопривредних комбината, који ће бити део заједничког предузећа са Ал Дахром, биће обављени разговори, навео је он и додао да ће они који желе и који су способни да раде остати у том предузећу, док ће остали имати право на социјални програм.
Динкић је навео и да компанија из Уједињених Арапских Емирата намерава да у Србији изгради пет фабрика за прераду хране и да ће у наредних месец и по дана одлучити на којим локацијама, при чему ће Бачка Паланка сигурно бити једна од њих.
Према његовим речима, Ал Дахра је заинтересована и за луку Панчево, па би приближно 40 хектара државног земљишта у том граду требало да буде стављено у функцију изградње нове луке, где би био логистички центар пре свега пољопривредних, али и индустријских производа.
Са представницима Ал Дахре се, како је истакао, разговара и о унапређењу пословања државне компаније Југословенско речно бродарство, и постоји идеја да се у средњем року уложи 40 милиона евра у куповину нових бродова јер је садашња флота стара.
Динкић је нагласио и да Ројал група, чија је делагација ових дана боравила у Београду, овог пролећа планира да отвори банку у главном граду Србије, која би била прва банка из УАЕ у региону, што говори о значају који та земља придаје сарадњи са Србијом.
У наредним недељама и месецима током ове године може се очекивати много конкретних пројеката у сарадњи Србије и УАЕ, нагласио је Динкић.
Он је напоменуо и да ће у уторак, 5. фебруара, са министром пољопривреде, шумарства и водопривреде Гораном Кнежевићем и представницима Развојног фонда Абу Дабија разговарати о инвестицијама у систем наводњавања у Србији, као и о потенцијалној линији за дугорочне кредите за пољопривреднике.
Кнежевић је на састанку истакао да је уговор о сарадњи са Ал Дахром један од најбољих који је Србија постигла последњих деценија и да ће представљати нови искорак за српску пољопривреду, која ће од тог уговора добити знање, технологију и новац.
Мислим да ћемо ту шансу искористити, рокови су врло кратки, оформићемо већ данас оперативне тимове који ће на терену радити са нашим пријатељима из УАЕ и ја сам уверен да ћемо прве ефекте видети већ током ове године, а у мандату ове владе остварићемо да наш бруто домаћи производ и стандард грађана буду много већи него сада, истакао је он.
Заменик председника Ал Дахре Кадим Абдул Алдареј саопштио је да ће укупна инвестиција те компаније у Србију износити приближно 300 милиона евра, што укључује улагања у производњу, опрему, нове фабрике и све друге области.
Он је нагласио да је Србија важна земља за његову компанију јер ће роба која ће се производити у Србији ићи не само у УАЕ, већ ће се продавати у целом свету.
Алдареј је навео и да ће суштинска корист од овог уговора са Ал Дахром бити у највећој мери на страни Србије, имајући у виду сва улагања која та компанија планира.
Према његовим речима, иако ће 80 одсто заједничког предузећа бити власништво Ал Дахре, 85 одсто користи ићи ће Србији, имајући у виду све инвестиције које ће доћи у логистику, нову опрему, отварање нових радних места и друго.
Он је навео и да ће технички тимови те компаније донети одлуку о томе где ће се градити фабрике, што ће зависити од логистичке повезаности, као и од произвођачких потенцијала појединих области.
Заменик председника Ал Дахре је нагласио да то неће бити само фабрике за прераду хране, већ и центри за логистичку подршку фармерима за заједнички рад, са којима ће бити склапани петогодишњи уговори и договарано шта да се узгаја и којом динамиком.