Београд, 24. јануар 2013. године – Гувернер Народне банке Србије (НБС) Јоргованка Табаковић изразила је данас очекивање да ће регионална сарадња допринети развоју малих и средњих предузећа у Србији, која су у лошијем финансијском положају него велике компаније.
 |
Фото: Фонет |
Табаковић је, отварајући Други дунавски финансијски дијалог, навела да мала и средња предузећа теже долазе до домаћих и страних кредита који се, и када им буду одобрени, дају по неповољнијим условима него за велике компаније.
Она је истакла да МСП од банака узимају кредите са каматом која је четири одсто већа него за велика предузећа, при чему је више од 80 одсто кредита које добију праћено захтевом за обезбеђење.
Такође, Табаковић је напоменула да се ова предузећа најбрже прилагођавају променама на тржишту, иако је третман према њима у нашој земљи неодговарајући.
Према њеној оцени, мала и средња предузећа представљају снажан интегративни фактор зато што су упућена на сарадњу са предузећима у другим земљама.
Она је навела да Дунавски финансијски дијалог треба да идентификује могућности за пословну сарадњу у региону и утврди пројекте у чијем финансирању ће учествовати ЕУ.
Табаковић је саопштила да овај дводневни скуп у Београду треба да охрабри заједничке иницијативе и програме, допринесе бољитку локалне економије и да помогне већем регионалном повезивању.
Према њеним речима, ЕУ је препознала значај повезивања 14 земаља подунавског региона, како чланица ЕУ, тако и оних које су у процесу придруживања.
Она је нагласила да је добро за Србију што је укључена у Дунавску стратегију јер више није само неми посматрач већ и активан учесник процеса у региону.
Србија је у оквиру Дунавске стратегије, како је навела, добила могућност да покаже европски капацитет и да кроз заједничке пројекте брже и боље користи доступна средства.
Скуп је организован у оквиру сарадње успостављене кроз Стратегију ЕУ за дунавски регион, на иницијативу координатора приоритетне области 10 ове стратегије, а у организацији Канцеларије за европске интеграције Владе Републике Србије, Народне банке Србије и града Беча.
Основни циљ манифестације јесте подстицање дијалога и повезивање представника малих и средњих предузећа дунавске регије са потенцијалним финансијерима.
Представници малих и средњих предузећа имају прилику да потенцијалним инвеститорима представе своје пројекте, а са друге стране финансијске институције да препознају нове пословне могућности.
На скупу учествује више од 200 учесника и високих званичника, представника водећих финансијских институција, цивилног сектора и међународних експерата из дунавске регије.
Стратегија ЕУ за дунавски регион је друга макрорегионална стратегија ЕУ која обухвата 14 држава дунавског слива – од Немачке до Црног мора и више од 115 милиона људи.
Поменути документ је настао на заједничку иницијативу Европске комисије и земаља дунавске регије, а његов основни циљ јесте подстицање боље интеграције у региону.