Београд, 29. децембар 2012. године – Министар регионалног развоја и локалне самоуправе у Влади Републике Србије Верица Калановић саопштила је данас да ће Фонд за развој Републике Србије у 2013. години одобрити кредитну подршку српској привреди у износу од приближно 12 милијарди динара.
 |
Верица Калановић и Слађана Бацковић |
Калановић је на представљању програма рада Фонда за развој за 2013. годину у Влади Србије истакла да привредници могу да очекују ниже камате и продужење рокова отплате кредита.
Она је нагласила да су програми Фонда за следећу годину развојни и да је укупан износ кредитне подршке приближно на нивоу 2012. године, али уз снижење камате од 0,5 одсто за инвестиционе кредите, период почека од годину дана и продужење рокова отплате за годину дана, на седам година.
Министар је навела да ће за неразвијена подручја бити издвојено 4,5 милијарди динара и да су ти кредити Фонда најповољнији који се могу добити за ту намену, и додала да ће и за њих важити снижење камате, продужење рока враћања на седам година, уз грејс период од једне године.
Кредити за ликвидност ће, како је навела, такође бити одобравани под повољнијим условима уз знатно смањење камате, што се односи и на кредите за предузетнике, у оквиру којих је предвиђено и кредитирање женског предузетништва, старих заната и старт-ап кредита за микро бизнис.
Према њеним речима, каматна стопа за инвестиционе кредите Фонда у 2013. години ће износити од 2,5 до четири одсто, за кредите за ликвидност од 2,8 до четири одсто, за кредите за предузетништво од два до три одсто (у оквиру којих је и подршка женском предузетништву где ће камата бити од 1,5 до 2,5 одсто), за старе занате и старт-ап кредите камата је два одсто, док камате за кредите за неразвијена подручја износе од један до три одсто.
Калановић је поновила да ће српска привреда из Фонда за развој у наредној години имати могућност да се задужи на квалитетнији и приступачнији начин, и додала да се подршком Фонда за четири програма помоћи српској привреди у 2013. години заокружује сет мера које је Влада Србије предузела у овој години за привредни развој.
Министар је подсетила на то да је Фонд у претходних пет година у српску економију пласирао приближно100 милијарди динара, или 13.450 кредита, што га сврстава међу пет најзначајнијих финансијских институција у земљи за подршку привреди, осим четири пословне банке - Банке Интеза, Комерцијалне, Уникредит и Рајфајзен банке.
Калановић је истакла да су камате Фонда за развој ниже од камата пословних банака, које воде рачуна искључиво о економској оправданости пројекта, за разлику од Фонда који води рачуна и о друштвеној оправданости.
Подршка Фонда је усмерена и према онима који тешко добијају кредите код пословних банака, као што су мала и средња предузећа, пројекти за неразвијена и девастирана подручја, а преко Фонда се усмеравају и средства за развој секторских политика у привреди, као што је подршка грађевинској индустрији, туризму, неразвијеним подручјима и слично, закључила је министар.
Директор Фонда за развој Слађана Бацковић поновила је да су каматне стопе за кредите из Фонда у следећој години изузетно повољне и да ће износити максимално до четири одсто на годишњем нивоу, при чему неће бити других трошкова.
Укупна финансијска и кредитна активност Фонда у 2012. години износила је приближно 30 милијарди динара, указала је она и навела да је Фонд у овој години по плану остваривао наплату кредита, као и њихов пласман.
Бацковић је прецизирала да је у овој години привреди из средстава Фонда и из наплате раније одобрених кредита пласирано 19 милијарди динара кредита.
Према њеним речима, на јучерашњој седници Управног одбора Фонда одобрено је 180 кредита за привреду у износу од 6,1 милијарду динара, од чега је 3,8 милијарди одобрено за програме у централној и развијенијим деловима Србије, а 2,1 милијарда за неразвијена подручја.
Бацковић је нагласила да Фонд нуди повољније услове кредитирања и да се прилагођава тржишту и економској и привредној ситуацији у земљи, као и да уводи могућност репрограмирања и одлагања наплате кредита.
Потреба за репрограмирањем је велика и та новина се уводи у циљу помоћи привреди, због одржања ликвидности предузећа и броја запослених, навела је она.
У оквиру репрограма се, како је објаснила, предвиђају 24 месеца грејс периода и продужење рока отплате за још 24 месеца, а каматне стопе у том периоду остају непромењене.