Београд, 6. децембар 2012. године – Министар финансија и привреде у Влади Републике Србије Млађан Динкић оценио је данас да ће следећа година бити преломна за српску економију и да се процењује да ће извоз бити већи за 25 одсто и да ће достићи 11 милијарди евра.
Динкић је на свечаној додели награда Агенције за страна улагања и промоцију извоза (СИЕПА) за најбољег извозника године рекао да то неће бити довољно за опоравак домаће економије, због чега је потребно да такав раст извоза буде настављен и наредних година.
Министар је навео да ће вредност извоза српске привреде ове године износити 8,6 милијарди евра, при чему ће раст у наредној години бити заснован на расту извоза из фабрике "Фијат аутомобили Србија" (ФАС) и Рафинерије нафте у Панчеву.
Он је прецизирао да ће извоз ФАС-а у Крагујевцу достићи најмање 1,5 милијарди евра, док се извоз Рафинерије процењује на 600 до 800 милиона евра.
Уколико буде покренута производња у Железари Смедерево процене извоза за 2013. годину биће још веће, истакао је Динкић и додао да ће тај процес трајати више од годину дана, али да је важно да је започет.
Према његовим речима, у наредној години очекује се и боља пољопривредна сезона, а радиће се и на порасту извоза прехрамбене индустрије.
Идеја је да се смањи буџетски дефицит, заустави раст јавног дуга, стабилизују јавне финансије и уведе финансијска дисциплина, као и да се ликвидност пренесе на привреду која ће се покренути, а затим ће ефекте осетити и грађани, указао је министар.
Он је поновио да је један од главних циљева Владе да помогне малим и средњим предузећима која су најтеже погођена кризом на тај начин што ће унапредити економски амбијент и инвестициону климу, што је већ започето укидањем бројних парафискалних намета.
Већ почетком наредне године, како је најавио, биће обезбеђена значајна средства за ликвидност привреде, а мала и средња предузећа имаће повољније услове од других.
Динкић је рекао да је од Европске инвестиционе банке обезбеђена кредитна линија у вредности од 500 милиона евра са изузетно повољним каматама.
Министар је навео и да је за СИЕПА у наредној години обезбеђен буџет који је десет пута већи од оног који је та агенција имала када је основана.
Динкић је у изјави за новинаре након овог скупа потврдио да би наредне недеље требало да буде усвојен сет мера за увођење додатне финансијске дисциплине који ће се односити и на грађане и на привреду.
Он је истакао да ће бити усвојена одлука о позиву грађанима да дају податке о вредности имовине коју су стекли, и додао да ће следеће године Пореска управа кренути у унакрсну процену прихода и имовине.
Према његовим речима, следеће недеље Скупштина Србије требало би да усвоји сет закона међу којима је и закон о ограничењу рокова плаћања који подразумева да држава плаћа своје обавезе у року од 45 дана.
Чим закон буде усвојен, Трезор ће направити нови информациони систем којим ће се повезати министарства, покрајинска администрација, локалне самоуправе и јавна предузећа, а од 31. марта, када закон ступи на снагу, пратиће се како се спроводе преузете обавезе, објаснио је министар.
Динкић је указао на то да ће ресорни министри уколико не исплате преузете обавезе у року од 45 дана бити прекршајно гоњени, а казне које су запрећене крећу се до 150.000 динара.
Он је упозорио на то да неће бити изузетака и да ће се то односити и на директоре јавних предузећа, председнике општина и покрајинске секретаре, тако да ће свако морати да преузме одговорност у свом ресору.
Награда за најбољег извозника године додељена је фармацеутској компанији "Хемофарм" из Вршца. У категорији малих и средњих предузећа СИЕПА је наградила фирму "Гома лајн" из Крагујевца.
Посебно признање припало је фирмама "Куч компани" из Крагујевца и "Меч" из Смедерева, "Минг" из Београда, "Термовент СЦ" из Темерина и "Визард"из Београда.
За најбољи извозни производ проглашено је парно котловско постројење на пшеничну сламу компаније "Кирка-сури" из Београда, а најуспешнија у освајању новог тржишта била је фирма "Подрум Александровић" из Тополе.
Специјална награда за најбољу предузетницу године уручена је директору и власнику компаније "СЦС плус" из Књажевца Лидији Николић.