Београд, 21. новембар 2012. године – Министар финансија и привреде у Влади Републике Србије Млађан Динкић оценио је данас да је остварив планирани дефицит у буџету за 2013. годину од 3,6 одсто бруто домаћег производа (БДП).
 |
Фото: Фонет |
Динкић је на седници Одбора за финансије Скупштине Србије навео да је потребно да се у наредној години двоструко смањи буџетски дефицит и да се заустави раст јавног дуга, и додао да расходи буџета расту због камата на кредите.
Јавни дуг ћемо смањити продајом јавне својине која се нерационално
користи и смањићемо потребу за задуживањем, истакао је министар.
Он је саопштио да ће најкасније до друге половине 2013. године бити завршен регистар броја запослених у јавном сектору како би се прецизније планирала средства за плате и строго контролисао раст запослених.
Према његовим речима, направљен је план враћања половине дуга у износу од 26 милијарди динара у здравству, као и за враћање значајног дела дугова грађевинарима и путарима, а новина је и увођење трогодишњег планирања
капиталних инвестиција.
Динкић је саопштио да ће трансфери локалним самоуправама износити 35,3 милијарде динара, при чему ће општине и градови добити и додатне четири милијарде динара за одржавање регионалних путева.
Представници Министарства финансија и привреде нису прихватили предлог Фискалног савета и Међународног монетарног фонда (ММФ) да се укину трансфери локалним самоуправама из буџета, навео је министар и упутио позив Фискалном савету да одржи састанак са Сталном конференцијом градова и општина (СКГО).
Динкић је истакао да је задовољан сарадњом са Фискалним саветом, али и навео да не слаже са његовом оценом да дугови државе неће моћи да се врате планираном динамиком.
Према његовој оцени, прихватљив је предлог Фискалног савета да се дефинишу квартални износи за расходе буџета као једна од мера која би требало да омогући контролу у спровођењу буџета.
Министар је навео да је реално да расходи буџета у 2013. години буду мањи, као и да се очекује раст приходне стране буџета услед увођења пореске стопе од 25 одсто за трансакције у "пореским рајевима" и увођења "условне пореске амнестије".
Такође, како је истакао, промењена је и структура субвенција, тако да су субвенције за пољопривреду веће за приближно 8,5 милијарди динара, при чему буџет за пољопривреду износи 4,5 одсто укупног државног буџета.
Динкић је саопштио и да су смањене субвенције за привреду за 4,8 милијарди динара, као и буџетски кредити, док су социјална давања увећана за приближно 8 милијарди динара.
Одбор за финансије је након расправе усвојио предложени буџет за 2013. годину.